Зорова гігієна дітей (поради для батьків)

Підготувала: Патрик О.Г.

Згідно з даними ВООЗ, майже 20% дітей дошкільного віку і один з 4-х учнів мають проблеми із зором.
Нормальний зір є важливим елементом не тільки якісного життя, але й повноцінного розвитку дитини.
Особливістю дитячих захворювань очей є те, що багато з них батьки не помічають, і ці хвороби можуть виявлятися тільки під час профілактичних оглядів. Саме в дитячому віці найлегше попередити появу чи зменшити вплив можливих ускладнень. Які ж заходи потрібно приймати, про що пам’ятати, щоб потім не довелося Адже, відомо, профілактика краще, ніж лікування.
Весь комплекс запобіжних заходів лікарі-окулісти називають зоровою гігієною.

Основні її рекомендації це:

1. Телевізор
Для дітей до 7 років загальна тривалість перегляду телевізора не повинна перевищувати 30-40 хвилин на день. У старшому віці – до 1,5-3 години. Під час перегляду телевізора в приміщенні обов’язково повинне бути додаткове джерело світла (збоку від телевізора, за спиною сидячих, так, щоби світло лампи не потрапляло в очі і не відображалося на моніторі). Відстань до телевізора має становити 5 діагоналей екрану. Тобто, для екрана з діагоналлю 72 см відстань до телевізора має становити не менше 3,5 метра. Ваша кімната не дозволяє так далеко відсунутися? Отже, вам потрібен телевізор поменше. Причому враховуйте, що, на думку окулістів, тип телевізора (електронно-променевий, радіоклісталічний або плазмовий) ніяк не впливає не переносимість зорових навантажень, щоб там не писали  виготовлювачі.
2. Комп’ютер
Окулісти кричать в один голос: до школи жодного комп’ютера. Природно, в сучасному світі, де ком’пютер є практично в кожній сім’ї, заборонити його використання дуже важко. Але обмежити необхідно. Якщо ви знаєте, що у вашій сім’ї є обтяжена спадковість, то, звичайно, слід зберегти твердість. Якщо з цим все спокійно, то рекомендоване окулістами час за комп’ютером для дітей 7-9 років – близько 15 хвилин на день. Для дітей старше 10 років цей час поступово доводять до 1,5 години на день з обов’язковими перервами. У перервах необхідно робити вправи для очей.
3. Читання
При читанні відстань від очей до книги повинна бути не менше 30-33 см. Сторінки книги повинні бути добре освітлені зверху і зліва. Чим молодша дитина, тим суворішими повинні бути поліграфічні вимоги до книг, які включають: неяскравий фон, літери не повинні бути білими на чорному або кольоровому фоні, великі поля, великі літери не менше 4 мм (в 3-4 класі допускається 3,5мм).
4. Навчальні навантаження
Кожній мамі хочеться, щоб її дитина була най-най. І це нормально. Але в усьому потрібна міра. Раннє навчання читанню, малюванню і заняття іншими малорухомими видами діяльності повинно обов’язково змінюватися активними руховими вправами на свіжому повітрі. Особливо це саме стосується молодших школярів. У першому класі, коли не тільки в багато разів зростає зорове навантаження, але й дитина може відчувати стрес, при умовах, пов’язаних з поганою освітленістю та неможливістю змінити позу.
Що тут можна зробити батькам? По-перше, не сваріть за оцінки, бо це посилює стрес дитини. По-друге, в кінці кожної чверті треба обстежити дитину у окуліста. По-третє, дотримуйтеся зорової гігієни.
Вчителям і старанним мамам треба знати, що дитина народжується з низькою гостротою зору. Горезвісна „одиниця” досягається тільки приблизно в семирічному віці. Це одна з причин, чому заняття в школі починаються в шість років. Але ця межа у всіх індивідуальний, а якщо є погана спадковість, то без консультації окуліста не обійтися.
Поза під час занять: спина нахилена на декілька градусів назад; стегна разташовані під прямим кутом до тулуба, гомілки – під прямим кутом до стегон; ноги твердо стоять на підлозі або на спеціальній підставці. Прагніть, щоб ця поза стала звичною для дитини, а не приймалась лише тоді, коли за нею спостерігають старші. Не дозволяйте дитині читати лежачи! При цьому важко забезпечити правильне освітлення, і тому робота очей ускладнюється. Читання в транспорті шкідливе, так як вібрація і нестача світла також викликають серйозну втому. Якщо у дитини хороший зір, необхідно робити перерву в заняттях кожні 40 хвилин. Краще при цьому побути на свіжому повітрі і провітрити приміщення.
5. Неправильний режим дня
Перш за все йдеться про переважно сидячі зорово-навантажувальні заняття у порівняні з іншими видами діяльності. Дитина 7-9 років повинна мати достатньо часу для прогулянок (не менш як 2-3 години), добре висипатись (не менш як 10 годин), дуже бажані заняття рухливими видами спорту.
6. Харчування
Акомодаційні м’язи дитини, (які працюють поперемінно, коли людина дивиться у далечінь та поблизу себе) дуже слабкі, їх потрібно зміцнювати спеціальними вправами, і, звичайно, їх потрібно „підгодовувати”. Фаворит всіх окулістів – морква. Треба тільки пам’ятати, що без жиру каротин не засвоюється, а, значить, потрібно з моркви робити салатики з маслом або сметаною. Дуже корисними є: чорниця, хурма, курага, помідори, обліпиха, горобина.
Звичайно, ми не можемо уникнути зорового навантаження, тому декілька порад, як можна розслабитися та зняти зорову втому:
Сидячи, міцно заплющить очі на 3 секунди, потім відкрийте очі на 3 секунди. Повторіть 5 разів.
Сидячи, швидко кліпайте протягом 10 секунд.
Стоячи, голову тримайте нерухомо. Відведіть поперемінно напівзігнуту праву руку з відведеним пальцем, переміщаючи повільно справа наліво і зліва направо, слідкуючи при цьому за пальцем очима. Повторіть 10 разів.
Сидячи, дивіться перед собою в далечінь 2 секунди, переведіть погляд на кінчик носа на 3 секунди. Повторіть 6 разів.
Стоячи, голову тримайте нерухомо. Підніміть очі догори, опустіть донизу. Поверніть очі вправо, а потім наліво. Повторіть 6 разів.
Сидячи, голову тримайте нерухомо. Підніміть очі догори, зробіть ними кругові рухи за годинн иковою стрілкою, потім – проти годинникової стрілки. Повторіть 3 рази.

 

Батьки не завжди можуть самостійно виявити у дитини відхилення у роботі зорової функції, тому так необхідний профілактичний огляд окуліста у віці одного, трьох, п’яти і семи років

Інтернет-видання

UA- Reporter.com

Be the first to comment

Leave a Reply