Курси тестувальників у Львові пропонують пройти десятки навчальних центрів. Як же зорієнтуватися в цьому розмаїтті? Розповідаємо і пояснюємо на які критерії варто звернути увагу, а від кого треба бігти і дуже швидко.
Наперед забігаючи, рекомендуємо зупинити свій вибір на курсах від компанії Logos IT Academy https://sqa.lviv.ua/pershi-kroky-na-shliakhu-testuvalnyka-pz.
Почнемо ми з цілей.
Для чого потрібні курси будь-якого напрямку? В ідеалі – для того, щоб максимально швидко і ефективно освоїти якусь нову галузь знань і навичок. У випадку з курсами для джуніор – це повинно бути працевлаштування. Навчання заради заламінованих папірців, “відсиджування” лекцій і копіювання рефератів з інтернету – це прерогатива університетів.
Курси тестувальників – це інструмент по досягненню конкретної мети – працевлаштування тестувальником. Паперовий сертифікат, навіть якщо він в рамочці, в цьому не допоможе, допоможе тільки те, наскільки глибоко ви освоїте нову професію. З цілями розібралися, тепер розглянемо конкретні чинники, які повинні вплинути на ваш вибір.
Курси при компаніях
Так, це кращий варіант курсів, тому що там навчають реальні практики і є шанс потім залишитися на роботі в цій же компанії. І ще компанії відповідають за якість навчання своїм брендом, їм не потрібні погані відгуки
Але тут є і мінуси. Потрапити на курси в компанію досить складно, в деяких конкурс на місце в групу, майже як на вакансію. На навчальні центри при компаніях варто підписатися в соцмережах і розсилках і регулярно моніторити, наприклад, курси тестувальників компанії SoftServe.
Викладачі-практики
Викладачі-практики – про це написано практично на всіх сайтах IT-курсів. Так, викладачі обов’язково повинні бути практиками і бажано як мінімум Strong Middle, а не вчорашні випускники по бартеру – “ви у нас курс проведіть, а ми вас безкоштовно на будь-який інший курс візьмемо повчитися”. Це все можна з’ясувати просто покопавшись в інтернеті і подивившись профіль на LinkedIn.
Кількість викладачів
Викладачів має бути кілька. Ну серйозно, не може у однієї людини бути найактуальніший практичний досвід, наприклад, в видах тестування, автоматизації, тест-дизайні, мобільному тестуванні, плануванні тестування і ще з працевлаштування теж може розповісти на додачу.
Те що про працевлаштування повинен розповідати рекрутер – це взагалі 100%. Рекрутер, реально кожен день переглядає тисячі резюме і проводить співбесіду тестувальників.
Крім того, буде круто, якщо у викладачах також буде аналітик, проджект або тім-лід. Як мінімум, у них інший погляд на вашу майбутню роботу, а взагалі – ви зможете побачити типових представників професій, з якими потім треба буде знаходити спільну мову на роботі.
Взагалі, кожен новий викладач – це новий досвід, новий погляд, нові фішки, нові знання і навички, нова спеціалізація – в результаті, студенти вивчають не те, що вважає правильним одна людина, а отримують кілька точок зору і практичні прийоми від різних людей.
Кількість практики на курсі тестування
Якщо вже на курсі ведуть фахівці-практики, то нерозумно витрачати їх час на начитку теорії, але мінімум 20% заняття повинно бути в форматі лекції. Бо без теорії практика не допоможе, та й викладачеві є що розповісти про реальне життя тестувальника. І ще, раз вам дати “доступ до тіла” викладача – треба “юзати по повній”, розпитувати про проекти, про свіжі тренди, про комунікації в команді – все, що допоможе більше дізнатися про реальну роботу.
Кількість домашніх завдань і фідбек по ним
Домашні завдання – це в принципі один з найважливіших чинників якісного навчання в будь-якій галузі. Але важливо не тільки їх робити, але і отримувати фідбек – що добре, що погано, що переробити, інакше час витрачено даремно і ми повертаємося до прекрасних університетським років – пишемо реферати, які нікому не потрібні і ніхто їх не читає. І домашек має бути багато, набиті на них шишки дуже допоможуть на співбесідах і на майбутній роботі.
Ментори, матеріали, закриті клуби та інші додаткові плюшки
Це вже не такі критичні фактори, як викладачі і практика, але це ваші додаткові можливості, а у випадку з тестуванням, коли число резюме на одну вакансію тризначне – спробувати треба все і максимально використовувати всі шанси і можливості. А шанси не зваляться на голову серед ночі в закрите вікно. Щоб виграти в лотерею, потрібно купити хоча б один лотерейний квиток. І ще важливо уточнити про матеріали – чи залишиться у вас доступ до відео, презентацій та інших матеріалів по закінченню курсу або їх треба зберегти в процесі навчання – інакше залишитеся з порожніми руками і швидко вивітрюється знаннями після випускного.
Відгуки
Обов’язково подивіться відгуки і перевірте їх справжність. У 21 столітті немає нічого складного в тому, щоб знайти в соцмережах людину, яка залишила відгук на ДОУ, улюбленому спеціалізованому порталі айтішників, або на сайті курсів тестувальника. А якщо не знаходиться – ну значить такий відгук. Повірте, люди, яким сподобалися курси, із задоволенням поділяться своїми враженнями, а якщо пощастить – можете подружитися чи попросити стати вашим ментором – чому б і ні?
Сертифікат
Один з обов’язкових питань від студентів 🙂 Сертифікат з курсів – це як диплом, він як би є, але користі від нього мало, хіба що до профілю на LinkedIn прикріпити можна.
Резюме, співбесіда та додаткові модулі – що ще треба буде докупити?
Варто уважно вивчити програму курсу тестування, подивитися, що входить в програму навчання, повний чи це курс тестування або тільки початок маркетингової схеми, в якій вам після курсу треба докупити ще модулі з працевлаштування, планування, SQL або ще щось, що в програму не входить. Що стосується модуля з працевлаштування – тут економити не варто. Junior QA працевлаштуватися досить складно. Статистика ДОУ говорить про тризначному кількості резюме на 1 вакансію. Щоб потрапити на співбесіду – резюме має бути максимально ідеальним і індивідуальним, показуючи всі ваші переваги. Тут без професійної допомоги і погляду з боку рекрутера не обійтися. Важливо! Потрібно не тільки прослухати лекцію від рекрутера, а й отримати фідбек за своїм резюме, а бажано навіть кілька.
Рівень англійської, вік та інші питання про Вас
Якщо під час запису на курс ніхто нічого не питає про вас і говорять: “Платіть і приходьте, все буде відмінно” – ситуація, звичайно, обнадійлива, але не об’єктивна. На курс повинен бути відбір, як мінімум, щоб забезпечити сильну групу і вберегти від не надто адекватних студентів.
Висновки
Якось багато тексту вийшло, а мало людяності 🙂 Наостанок хочеться сказати, що не варто в це все вплутуватися, якщо “душа не лежить”. Тестування – не панацея, не альтернатива програмування для гуманітаріїв, і точно не легкий вхід в ІТ. Якщо ви хороший піарник, маркетолог, HR, клієнт-менеджер або продажник – можете працевлаштуватися в ІТ-компанію за професією і розвиватися в своєму напрямку.
Ну а якщо рішення прийнято, тоді вдихнули і вперед – читати книги з тестування, дивитися відеоуроки, писати тест-кейси, готуватися до перших співбесід і йти до job-offer.
Все у ваших руках!