16 листопада 2018 року на загальношкільні батьківські збори було запрошено сімейного лікаря амбулаторії групової практики КНП «Золочівської ЦРЛ» Носур О.І. та лікаря-інфекціоніста центральної амбулаторії КНП «Золочівської ЦРЛ» Менько М.М.
Лікарі розповіли про вірусне захворювання – кір, яке передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим. Від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 днів. Це – прихований період хвороби, коли в організмі дитини розмножуються мікроби. Тому важливо створити в цей час умови для підвищення захисних сил організму дитини в боротьбі з мікробами: відразу після зустрічі з хворим на кір слід повідомити про це лікаря, за його порадою зробити дитині щеплення, почати давати їй більше вітамінів і, поки хвороба не проявилася, якомога більше гуляти з нею на свіжому повітрі.
По закінченні прихованого періоду дитина хворіє. Вона стає млявою, неспокійною, порушується сон, знижується апетит, з’являється жар, нежить, кашель. Ці ж ознаки бувають при грипі або застуді, за які часто і приймають початок кору.
Через 2-3 дні жар спадає, але кашель і нежить посилюються, з’являється чхання, світлобоязнь. На внутрішній стороні щоки, а іноді й губ, лікар виявляє дрібні червоні цятки. На 4-5 день захворювання температура знову підвищується до 39-40 градусів, на шкірі з’являється висип у вигляді рожевих або червоних цяток, які злегка піднімаються над поверхнею шкіри. Висип спочатку з’являється за вухами, на обличчі, шиї, на наступний день – на тулубі, а потім поширюється на кінцівки. Разом з появою висипання посилюється нежить і світлобоязнь, повіки набрякають, обличчя стає одутлим, голос грубим або захриплим, а кашель нав’язливим і болісним.
У дітей старше 6-7 років поява висипки може супроводжуватися головним болем.
При позитивному перебігу хвороби на 4-5 день після появи висипки жар проходить, самопочуття дитини поліпшується, висип тьмяніє, але залишається ще протягом 1-3 тижнів у вигляді коричневих цяток. Зникає світлобоязнь, кашель стає м’якшим і рідкісним, нежить проходить.
Основним способом профілактики є вакцинація, яка і забезпечує захист від кору. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. В Україні застосовується комбінована вакцина для профілактики одразу від трьох хворіб – кору, епідемічного паротиту і краснухи. Не щепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію від кору до 35 років.
Вакцина проти кору безпечна, надійна та ефективна.
Сестра медична амбулаторії групової практики КНП «Золочівської ЦРЛ» Ганяк Н. В.