Природу шануй! Сміття сортуй!

На сьогодні в Україні проблема сміття – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища. Не оминає  вона практичного жодного міста в країні,  а стає  настільки кричущою, що вислів «по вуха у смітті» чи не найкраще відображає масштабів ситуації, що складається та постійно ускладнюється.

Чи задумувалися ви, скільки часу потрібно для розкладання речовин, які ми щодня викидаємо в смітник.

Як наслідок, в результаті довготривалого розкладання більшості побутових відходів забруднюється навколишнє середовище. Одиничне сміття,  залишене в лісі, парку, на полях перетворюється на великі купи, а згодом і на сміттєзвалище.

Небезпека сміттєзвалищ:

  • 1) забруднення великих земельних площ;
  • 2) забруднення підземних вод;
  • 3) розмноження хвороботворних бактерій;
  • 4) утворення надлишкового метану та створення вибухонебезпечних умов.

В Україні подібними звалищами зайняті 2600 га земель, усього таких звалищ більше 6 тисяч.

Слово “”утилізація” (від латинського “utilis” – корисний) означає залучення їх у нові технологічні процеси з метою одержання корисного продукту. Тобто використання відходів як вторинної сировини, палива, добрива, будівельних матеріалів або з іншою метою.

Способи утилізації:

  • Поховання на сміттєзвалищах
  • Спалювання
  • Воринне використання відходів
  • Сортування сміття

Переваги сортування сміття: посортувавши сміття по категоріях є можливість вторинної переробки цих відходів, продукти якої  можуть знову використовуватися споживачами. В Україні сортування сміття “по-європейськи” вже запроваджено у півтисячі населених пунктів, утім цього замало.  В державі перероблюють лише 4% від усього об’єму непотребу.

Школа є ідеальним майданчиком для впровадження екологічної освіти, але за умови, що вона буде якісною і безпосередньо пов’язаною із повсякденним життям та розумінням того, як кожна людина незначними змінами у своїй щоденній поведінці може змінити екологічну ситуацію у своїй країні та у світі. Сортуючи сміття у школі, учні можуть заробляти кошти на потреби школи, наприкдал на нові футбольні м’ячі, новий тенісний стіл чи парковку для велосипедів або ж на окремі потреби класних кімат. Такі дії передбачають реалізацію двох змістовних ліній нової української школи: екологічна безпека та сталий розвиток і підприємливість та фінансова грамотність. Учні прагнуть до збереження цілісності, чистоти та багатств природи, виховують у собі любов до природи, прицьому заробляючи реальні гроші.

5 кроків до чистоти:

  1. Сортування сміття.
  2. Використані батарейки та лампочки не викидати, а здавати в пункти прийому для переробки.
  3. Відмова від поліетиленових пакетів
  4. Не спалювати сміття
  5. Давати друге життя» відходам. (при можливості)

Морально – етична сторона питання про сортування сміття у школі направлена на виховання в учнів любові до природи, навколишнього середовища. Ажде кожен свідомий громадянин українського суспільства маючи свободу у виконанні власних дій, повинен пам’ятати, що природа , на відмінно від людей, є справедливою. Як ми будемо її оберігати, так вона буде нам допомагати. Все в наших руках!

 

Педагог-організатор закладу

Ю.В.Дмитрак