Підготувала: Голинська Л.М.
Скачати
|
Тема. Як тварини готуються до зими.
Мета. Встановити причинно-наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі, в житті рослин та тварин; формувати уявлення про перелітних і зимуючих птахів, збагатити словник дітей новими словами; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: таблиці з зображенням тварин, девіз уроку на дошці, шапка-маска «синоптик», костюм комахи «Сонечко», таблиця «Зимуючі птахи», кошик з подарунками осені, годівнички, ІКТ, мікрофон.
Хід уроку
І. Організація класу
Учениця: Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх нас на цікавий урок.
У класі сьогодні гостей є багато.
Усі ми зібралися наче на свято.
Учень: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас ,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 2 клас.
Вчитель: Поверніться до гостей,
Скажемо їм «Добрий день»
Урок «Я і Україна» починаємо з вами.
А займемось сьогодні серйозними ділами.
То ж часу не втрачаймо, роботу починаймо.
– А працювати будемо під девізом ( написаний на дошці) «Чим більше прочитаєш, тим більше пізнаєш».
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Тема уроку і завдання записані на дошці. Завдання: довідатись про зміни в поведінці тварин восени; їх підготовкою до зими; збагатити словник новими словами, переконатися в правильності девізу уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
З’ясування змін у природі
- Спочатку послухаємо синоптика з повідомленням про погоду сьогоднішнього дня. ( За столом з’являється «синоптик» і повідомляє про зміни в погоді).
Синоптик. Сьогодні… (число і місяць), температура повітря…, вітер…, на вулиці стало холодніше.
Учитель. Дякуємо, синоптику, прогноз є, можемо працювати далі.
IV. Робота над темою уроку
Бесіда
- Діти, послухайте загадку.
- Жовте листячко летить,
- Під ногами шелестить.
- Сонце вже не припікає.
- Коли це буває?
- І сьогодні на наш урок завітала чарівна гостя. Це – золота Осінь. Саме сьогодні закінчується її володіння. Останні листочки вона роздала, останніми промінчиками сонечка зігріла, останнім дощиком полила. А нам на урок принесла ось цей чарівний кошик. ( На столі з’являється великий кошик, прикрашений різнокольоровим листям дерев, плодами шипшини, глоду, насінням гарбуза, аплікативно з якого зроблені осінні квіти).
- Закрийте очі, прислухайтесь. Щось шепоче, шелестить у кошику. (У цей час до дошки виходить учениця класу в костюмі сонечка).
Сонечко. Ой, ой, ой! Почекайте! Я поспішаю. Як гарно було, тепло влітку! Тепло, а скільки попелиці ( в руках малюнок попелиці). Я їх дуже люблю. Та де ж вона? Стає холодно. І друзів моїх не бачу. Де ж поділися друзі-комахи ?
– Діти, допоможіть Сонечку. Де ж поділися його друзі-комахи ?
- Так, вони поховалися, бо готуються до зими.
- Як бачите, кошик чарівний, цікаві завдання передала нам Осінь.
Листок клена великий. На ньому написано завдання.
- Попрацювати з підручником с.45
Прочитати перший абзац і допомогти Сонечку дізнатися:
– Куди саме поділися комахи?
– Розгляньте малюнки. Хто ж куди сховався?
Підсумуємо. З настанням осені змінюється життя комах.
- Та слова просить Цікавлик (маска-наголівник).
Цікавлик. Я цікавлюся усім! Через те і звуть мене «Цікавликом». Я читав, що мурашки не замерзають навіть тоді, коли дуже холодно, понад 30 С морозу.
Вчитель. Так, діти, це правда. Бачиш, як добре, що ти вмієш вже так гарно читати, хоч ще і маленький. А чим більше читаєш, тим більше знаєш! (Звертаюся до девізу уроку)
- Цікаво, а чому ж не замерзають?
Хвилинка – цікавинка.
У тілі вони накопичують рідину, гліцерин, яка й рятує їх від морозу.
Завдання 2 на кленовому листочку.
- Осінь пропонує відгадати загадку.
Зимою спить, літом бринить,
Понад квітами літає, медок збирає. (Бджола)
- А хто доглядає за бджолами?
- Як називається професія цієї людини? (Таблиця)
Робота з словником.
«Тематичний словник школяра» К.С. Прищепа, В.Г. Лук’яненко, с.178. (У кожній групі).
- Розгляньте сторінку словника. Ознайомтесь з новими словами: пасіка, пасічник, вулик.
- Розгляньте одяг, в якому працює пасічник на пасіці.
Підсумок. Бджоли – це великі трудівники. Наносити мед – важка праця. І недаром говорять про працьовиту людину, що вона трудиться, мов бджілка.
- А що дають на бджілки?
- А чим корисний мед?
- А тепер послухаємо розповідь щеодного Цікавлика. Він теж дуже любить багато читати і хоче нам дещо розповісти.
- Цікавлик. З настанням холодів бджоли перестають рухатися, скупчуються. А в цей час продовжують живитися медом, виділяючи при цьому тепло. А скупчуються вони на листках, які утворені чашечками з воску і називаються стільниками.( На дошці вивішується напис цього слова, вводиться у словник дітей)
- Дякуємо Цікавлику за цікаву розповідь.
- Підсумуємо. Отже, восени комахи ховаються у щілини, під кору дерев, жаби зариваються у мул.
Фізкультхвилинка
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Кабан під деревом сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть!
Наступне завдання з кошика на листочку.
– А тепер погляньте на дошку і відгадайте ребус.
40 А (сорока)
– До якої групи тварин ми відносимо сороку?
– А чим живляться птахи? ( Різними комахами, жуками, жабами)
Ми вже з’ясували, що восени комахи , жуки, жаби ховаються і сплять аж до весни.
– То що ж робити птахам? ( Відлітають у теплі краї)
З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. Вони не мають що їсти і частина птахів відлітає у теплі краї. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край називаються перелітними. До перелітних пташок відносяться ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї, журавлі.
У птахів є цікаві порядки, пов’язані з перельотом. І про них нам хоче розповісти ще один Цікавлик.
Цікавлик. Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, в яких можна якийсь час прожити — добре прогодуватись.
Одні птахи вирушають у мандри малими групами, другі великими зграями. Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30–48 км/год. А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом.
Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі. Як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце. А деркач, перепілка цілі сотні кілометрів проходять пішки (під час розповіді показує малюнки птахів ).
- Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.
- А чи всі пташки відлітають у теплі краї?
- Ні. Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть знайти собі поживу. Птахи, які не відлітають – це зимуючі пташки. До них відносяться горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці. Ці пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже люблять свіже несолене сало. А ще на зиму до нас прилітають північні гості: снігурі та омелюхи. (Робота з таблицею « Зимуючі птахи»).
- Вони живляться ягодами калини та горобини.
- Сьогодні, коли я йшла на роботу, підслухала розмову двох горобчиків. Вони розповідали, що у нашому класі на уроці присутній якийсь загадковий хлопчик. Хто ж він такий?
- Виходить хлопчик з годівничкою
- Я – володар птахів. Захочу – птахи самі прилетять до мене. Захочу – прилетять снігурі й горобці. Захочу – з’являться гості з півночі: снігурі та омелюхи.
- Можливо ти чарівник.
- Ні, я не чарівник. Я не шепочу таємничих заклинань. І у мене немає чарівної палички. Зате у мене є чарівна хатка. На вигляд – проста хатка, та у ній чарівна сила.
- Цікаво, що ж це за хатка?
- Ну гаразд, я відкрию свій секрет(показує годівничку). І до вас, варто вам тільки захотіти, почнуть прилітати птахи. Для цього треба насипати хлібних крихт, насіння у годівничку і виставити на вікно або повісити на дерево. І вона стане чарівною хаткою. До неї одразу ж прилетять птахи.
- Спасибі тобі, хлопчику, за таку цікаву пораду. Ми обов’язково скористаємось нею і зимуючі птахи будуть нашими постійними гостями.
- А зараз, дітки, ми виконаємо завдання: посадимо птахів до годівничок. ( У кожній групі стоїть годівничка). Але будьте уважні. Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки зимуючих. ( Робота в групах )
- I Група – ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх.
II Група – журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
III Група – зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
IV Група – шпак, горобець, ластівка, омелюх, голуб.
V Група – журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
Підсумок. Перша причина відльоту птахів – це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин.
- Дітки, у нашому чарівному кошику щось ворушиться. Хто ж там може бути? ( Білка ). Дивіться, чи впізнали ви нашу гостю?
- Де живе білочка?
- До якої групи тварин ми відносимо білочку?
- По різному зустрічають зиму і звірі. А хто зараз хоче побувати в осінньому лісі? Ми вирушимо в уявну подорож. Подрімайте, відпочиньте. Тихо навкруги. Чути, як шелестить під ногами листя. Уявну подорож до лісу допоможе нам зробити ось цей чарівний екран.
- Яких звірів ви зустріли у лісі ?
- Багато клопоту завдає зима не тільки птахам, комахам, а й звірам. Тому вони змушені якось рятуватись від холоду та голоду. А як саме пристосовуються звірі до зимових умов, ви дізнаєтесь, коли виконаєте ще одне завдання чарівної осені. Спочатку ви відгадаєте загадки, які написані на кленових листочках, а потім серед різних описів підготовки звірів до зими ви відшукаєте той листочок, де описано тваринку, про яку була ваша загадка. У кожній групі працює спікер. Саме він нам і все розкаже. ( Робота в групах ) Додаток
V. Підсумок уроку.
- Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?
- Що цікавого запам’ятали?
- Чому ж деякі птахи відлітають, а інші залишаються зимувати?
- Як готуються комахи до зими?
- Що цікавого запам’ятали про звірів?
Гра «Мікрофон»
Дати відповідь на запитання, відшукати цю тварину (серед демонстраційних карток). Складемо кросворд.
У кожній групі картка – схема кросворду.
- Які комахи не замерзають навіть у великі морози? (Мурахи)
- Яка основна причина відльоту птахів? (Голод)
- Який птах майже не сідає на землю? (Ластівка)
- А ця пташка білобока, а зовуть її… (сорока)
- Любить влітку наїдатися, взимку відсипатися (Ведмідь)
- Який птах полюбляє сало? (Синиця)
- Хто уміло стрибає і горішки полюбляє? (Білка)
1 |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
2 |
|
|
|
|
||||||||||||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
6 |
||||||||||||||||||||
7 |
|
|
|
|
- На кросворді у виділених клітинках ви прочитали слово «молодці».
- Діти, ви працювали старанно,
То ж урок пройшов не марно,
Працювали від душі,
Другий клас – ви молодці!
VI. Домашнє завдання
- Насушити крихт білого хліба, разом з батьками зробити годівнички.
- Відшукати цікавий матеріал про зимівлю тварин. ( У довідковій літературі – виставка літератури у куточку позакласного читання)
Додаток 1
- Загадки
Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й замела мітлою слід. ( Лисиця)
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто оченята .
Хто це?
Спробуй відгадати. ( Білка )
Я — вухастий ваш дружок
В мене сірий кожушок
Куций хвостик, довгі вуса
Я усіх-усіх боюся . ( Заєць )
Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає. ( Ведмідь )
Дикий звірок,
круглий мов клубок,
голки стирчать,
спробуй узнать. ( Їжак )
Додаток 2
У ……….. немає ні нори, ні гнізда. Він ховається то під кущем, то в ярочку виспиться. Інколи ямку в снігу
викопає — там і заночує. Шуба у……….. тепла, біла.
Вдень ………. спить, а вночі виходить на полювання.
Їсть молоді гілочки дерев, кущів. Інколи в село
Завітає до стогу сіна.
………… живе у дуплі дерева — у гнізді, яке будує
з хмизу та гілок. У ньому тепло і затишно. А якщо
великий мороз, то ………… згортається клубочком, вкри-
вається пухнастим хвостом і спить. Головна їжа у ……….
в коморі — жолуді, горіхи, сушені гриби. Шубка
у …………… взимку сіра.
…………. старанно готує барліг під корінням дерев
або в сушняку. Бурий ……….. — всеїдна тварина. Він
любить ласувати корінцями, ягодами, дрібними тва-
ринками. Взимку йому не знайти такої їжі. До зими
у …………… відкладається багато жиру під шкірою
і вони залягають в сплячку.
Пізно восени, коли промерзає грунт і зменшується кількість кормів, …………. зариваються в опале листя і згортаються у неміцний клубок та сплять аж до березня. У цей час у них дуже сповільнюється дихання, знижується температура тіла, серце робить лише кілька ударів за хвилину. Під час сплячки ………….. не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.
Конспект уроку з курсу «Я і Україна» у 2 класі |
Leave a Reply
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.