День школи

В історії кожного народу є видатні постаті, які своїм життєвим прикладом визначили його подальшу долю та залишили нащадкам добрі уроки. До цієї когорти діячів належав і перший будитель національної свідомості українців, основоположник нової української літератури на західноукраїнських землях, організатор українського національного відродження першої половини ХІХ ст. – Маркіян Шашкевич.
«Чого не вдіяли збройні повстання, щоб скинути невільницькі пута, чого не вдіяли політичні й суспільні діячі, те осягнув перший Подвижник нашого Відродження Маркіян Шашкевич», – ці слова з проповіді Патріарха Йосипа Сліпого, виголошені на могилі письменника з нагоди століття його смерті спонукають, нас глибше пізнати спадщину цього справді великого учителя і Будителя української нації, відчути себе відповідальними за її долю і майбутнє.
Так, саме він, о. Маркіян, став будителем галичан, які перебували в австрійському цісарському ярмі. Маркіян Шашкевич – воістину Богом посланий чоловік – побачив майбутність свого народу і покликав до неї. Один із найталановитіших попередників Тараса Шевченка, предтеча Івана Франка народився 6 листопада 1811 року. День 6 листопада був тричі важливим і дотичним до отця Маркіяна, бо у 1842 році народився на Галичині Великий патріот отець ДАНИЛО ТАНЯЧКЕВИЧ (180 річниці від дня його народження), якому належить ідея встановлення пам’ятного хреста на честь Маркіяна Шашкевича на Білій горі. У1848 році на Золочівщині народився о. Михайло Цегельський, видатний священник-патріот, котрий у 50-ту річницю смерті Шашкевича в 1893 році ініціював перенесення праху отця Маркіяна до Львова.
Дух Шашкевича є з нами,
Нас будить, єднає
І до бою за край рідний
Щодня закликає.
Дух Шашкевича є з нами
У день його свята,
Від нас, від нас, українців,
Йде йому посвята.
Щорічно ,з нагоди уродин отця Маркіяна святкуємо День школи. Цьогоріч їй 78 від часу заснування, 31 рік з яких з честю пов’язано з іменем учителя і Будителя української нації – Маркіяна Шашкевича.
За тридцять два роки, а власне, за якесь творче десятиріччя, М.Шашкевич став тим, хто вперше виголосив проповіді українською мовою, визначився як перший на західноукраїнських землях народний поет, автор першої книжки українською мовою «Русалка Дністровая», перший у всеукраїнському масштабі творець рідномовної «Читанки» для дітей. Його кілька віршів стали піснями.
Пісня для українців завжди була вірним супутником впродовж життя. Із маминих колискової починається дитинство, ними ж оспівували врожаї та свята, їх виконували під час святкових чи траурних подій. У них відображаються усі перипетії та барви людського життя. У ній – душа народу.
У піснях оспівана уся наша історія, складна та болюча, де ми вкотре пригадуємо ціну свободи. Одним із тих воїнів, що боровся за нашу свободу зі зброєю у руках та піснею на вустах у ХХ ст. був нащадок Маркіяна Шашкевича – Богуслав Шашкевич, отаман УГА, а сьогодні таким найгучнішим прикладом є Катерина Поліщук – «Пташка» з Азовсталі. Із піснею продовжують йти у бій наші воїни, вона є їх вірним супутником, бо якнайкраще підносить бойовий дух, гартує патріотизм.
Тому цьогоріч День нашого навчального закладу проходив у формі «Фестивалю пісні та строю», який проходив як в очній, так і у дистанційній формі. Фестиваль у школі відбувався у чотири етапи. Школярі, окрім виконання патріотичного співу, мали можливість спробувати себе у маршируванні та танцювальному флешмобі. Активну участь у підготовці учнів брали класні керівники, вчителі музики (Мельний Н. Й., Гуляк Р. Б.), Захисту України (Ящук І. М.), хореографії (Рибка Н. Р.). Класи, що навчаються очно демонстрували свої вміння на сцені, а дистанційні – завантажували свої відео на дошку падлет. Їх таланти можна переглянути за покликанням: https://padlet.com/opatryk/v7dgxrzjfej10bb6. Продовжили фестиваль вчителі нашої школи,  які вирушили у садибу Маркіяна Шашкевича – Підлисся.
Наші учні достойні нащадки тих, хто співпав ці пісні, виборюючи нашу з вами свободу. І тепер вони знову дзвінко лунають там, де йде війна. Кажуть, що потрібно вчити історію, бо вона має здатність повторюватись. Історія нашої пісні вкотре пригадує нам, що ми здолаємо всі перешкоди, адже ми на своїй рідній землі, ми знаємо ціну свободи. Пам’ять про це робить нас сильнішими. Слава Україні! Усім Героям Слава!
Оксана Патрик
Христина Костів