Чим зима загрожує нашому здоров’ю

Підготувала: Патрик О.Г.

Простудні захворювання – не єдина неприємність, яка очікує нас в холодну пору року. Зимовий сезон може піднести й інші “подарунки” – від поганого настрою і депресії до вивихів і переломів.
БІЛЬШЕ СВІТЛА

Зима – серйозне випробування для нашого організму. Деякі вчені вважають, що людина, як і всі тварини, в цей час року частково впадає в сплячку. Звідси млявість, занепад сил, підвищена сонливість. Але хай би тільки спати хотілося, у багатьох в холодну пору року пропадають як фізичні, так і душевні сили, розвивається депресія. Причому цей небезпечний стан не завжди проявляється стійким погіршенням настрою, апатією і іншими подібними симптомами. Депресія дуже часто маскується під самі різноманітні захворювання. Буває, що людина скаржиться, наприклад, на болі в серці або в попереку. Але при обстеженнях ніяких патологій не виявляється, і нерідко з’ясовується, що всьому виною є депресія. Як же захистити себе від цієї напасті?

Перш за все збільшіть тривалість сну хоча б на півгодини, але при цьому постарайтеся підніматися раніше, щоб день був довшим (на думку вчених, зимова депресія безпосередньо пов’язана зі скороченням світлового дня). Перебуваючи в будинку не сидіть в темряві, вмикайте світло, а якщо у вас погано світять лампи, замініть їх на більш яскраві. Оточіть себе яскравими кольорами – червоним, оранжевим, жовтим. Допоможе позбутися нудьги і аромотерапія: настрій підвищиться від запаху ялівцю, ялиці, мандаринів і кави.

Не сидіть на низькокалорійній дієті, їжте більше овочів і фруктів. У вашому раціоні обов’язково повинен бути йод, він є в кольоровій і морській капусті, морській рибі.

Ще один дієвий метод: сплануйте заздалегідь свій день, тиждень, і в жодному разі не давайте собі розслабитися. Змушуйте себе якомога більше рухатися: якщо є можливість пройтися до роботи пішки або прогулятися в обідню перерву в парку – не втрачайте її.
ПАДАЄМО ПРАВИЛЬНО

Розкатаним льодовим доріжкам на зимових вулицях раді тільки діти – вони якщо й падають, то зазвичай справа обходиться без травм. Чого не скажеш про дорослих, тим більш літніх людях. У них таке раптове ковзання часто призводить до сильних ударів, а то і переломів. Серед подібних зимових травм лідирують переломи рук. Справа в тому, що інстинктивно при падінні ми виставляємо вперед саме руки, і на них припадає вся сила удару. При падінні на випрямлену руку може бути пошкоджена не лише кисть, але й плече, ліктьовий суглоб.

Якщо небезпека ожеледі існує, то страхуйтеся наперед: не поспішайте і дивіться під ноги, особливо на слизьких сходинках, доріжках, розкатаних біля зупинок громадського транспорту, на платформах електричок і в підземних переходах. Якщо, послизнувшись, ви все ж втратили рівновагу, постарайтеся вийти з цієї ситуації з мінімальними втратами. У момент падіння пам’ятайте пораду, яку дають всі професійні спортсмени: спробуйте згрупуватися так, щоб отримати менший удар. Не виставляйте вперед руки. Якщо падаєте назад, то спробуйте спочатку присісти, а потім вже завалитися на спину.

При підозрі на перелом найголовніше – якомога швидше звернутися за медичною допомогою. До цього можна і потрібно прийняти щось знеболююче і заспокійливе (настоянка валеріани або пустирника, валокордин).
ЗАХИЩАЄМОСЬ ВІД МОРОЗУ

Навіть при нульовій температурі повітря, якщо дме сильний вітер або підвищена вологість, а ви одягнені легко, можна серйозно переохолодитись А переохолодження – штука підступна: зігрієтеся, прийшовши додому, може, і швидко, але боєздатність імунної системи після цього все одно буде знижена ще кілька днів. У любителів ходити взимку без шапки такі прогулянки можуть завершитись запаленням лицевого нерва – дуже хворобливий стан, насилу піддається лікуванню.

Уникнути переохолодження допоможуть прості правила. Перш за все, перед тим, як вийти з дому на холод, добре поїжте – це дасть організму енергію для зігрівання. По-друге, не забувайте в зимову пору року пити достатньо рідини: від морозу організм зневоднюється і слабшає так само, як і від спеки. По-третє, не забувайте про шарф і шапку: голова і шия – це ті органи, які втрачають тепло найбільш активно.

Якщо ви все ж замерзли, не намагайтеся зігрітися за допомогою алкоголю – він створює лише ілюзію тепла. Не пийте після прогулянки на морозі кави – судини від холоду звужені, а кава в цій ситуації може різко підняти тиск, що загрожує головним болем, запамороченням і навіть непритомністю. Краще випити гарячого солодкого чаю та одягнутися в шерстяний одяг.

http://amcenters.com/ua/publications/chem-zima-grozit-nashemu-zdorovyu

Be the first to comment

Leave a Reply