Автор: Пинило О.В.
Він рідне слово пробудив,
Те слово призабуте,
З мужицьких серць добув його,
Зі струн сільської нути
Так, саме він, отець Маркіян, став будителем галичан, які перебували в австрійському цісарському ярмі. Маркіян Шашкевич – воістину Богом посланий чоловік – побачив майбутність свого народу і покликав до неї, до мови. Коли на Східній Україні вперше рідним словом заговорив Котляревський, то в Галичині це здійснив Маркіян Шашкевич.
Він – один із найталановитіших попередників Тараса Шевченка, предтеча Івана Франка. Шашкевич першим наважився виголошувати проповіді і виступи перед громадою рідною мовою, він підготував перший шкільний підручник народною мовою – «Читанка для діточок…». Тим словом «читанка» ми послуговуємося донині. Саме він, Маркіян, став на захист українського письма, виступив проти тих, хто хотів нав’язати нам латинський алфавіт. «Азбука і абецадло» – пристрасна брошура, яка порятувала українство в Галичині. Та найбільша заслуга його в тому, що він створив гурток свідомої молоді «Руська трійця» і разом з Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем видав першу на західноукраїнських землях книгу рідною мовою – «Русалка Дністровая».
Чи не завдяки Маркіянові Шашкевичу Галичина тепер є серцевиною українства – мовного, духовного, пісенного. Ось що значить сила духу, віддана в ім`я порятування нації. Галичина завжди була і залишається центром культурного і духовного відродження.
Радує те, що на нашій землі є багато творчих людей, які своїми творами, своїми ділами продовжують заповітні мрії Маркіяна Шашкевича…
Leave a Reply
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.