Підготувала: Городецька Н.Р.
Скачати
Реклама | |
Скачати |
Народився 14 березня 1872 р. у с. Слободо-Ободівка (нині с. Ободівка) на Вінниччині в родині лісничого. Початкову художню освіту здобув у майстерні декоративного живопису М. Клименка в Одесі. У 1900 р. закінчив Краківську Академію мистецтв, де великий вплив на формування майбутнього художника мали Я. Матейко (найславетніший з польських історичних живописців) та відомий представник польського модерну С. Виспянський. З 1913 р. працював у Львові, цього ж року заснував художню школу.
Приватна мистецька школа О.Новаківського діяла за матеріальної підтримки А.Шептицького. Діяльність школи дозволяє розглядати її сьогодні як унікальне явище. Це був не тільки перший в Галичині мистецький заклад із чіткою українською національною орієнтацією, а й активний осередок духовно-мистецького життя.
Працював художник з різними матеріалами: полотном, дошкою, картоном, фанерою… Переважна частина робіт виконана олією.
У всьому українському живописі кінця XIX – початку XX ст. не було митця, крім О.О.Мурашка, який міг би зрівнятися з О. Х. Новаківським у майстерності колористичного вирішення живописних полотен. Палітра його настільки багата й насичена дзвінкими кольоровими сполученнями, що живопис мимоволі асоціюється з музикою.
О. Новаківський — майстер широкого діапазону. Крім великих сюжетних картин, портретів, чимало часу приділяв пейзажу, а в жанрі натюрморту він один з найвизначніших майстрів в українському живопису. Його роботам притаманні віртуозна техніка письма, широкий мазок, смілива експресія.
Твори «Діти» (1905), «Коляда» (1907—1910), «Весна» (1909), «Автопортрет» (1911), «Автопортрет з дружиною», декоративні панно «Народне мистецтво», «Наука» (обидва 1915—1916), «Музика» (1929),
«Портрет Г. Голубовської» (1930), «Дзвінка», «Довбуш» (обидва 1931), «Гуцулка» (1935) та ін.
Чимала частина (понад 500) олійних робіт Новаківського на сьогодні знаходиться за кордоном. Зокрема в Польщі, де він вчився; Чехії.
Помер Олекса Новаківський 29 серпня 1935 р., похований у Львові на Личаківському кладовищі.
Художник увійшов в історію українського мистецтва як цікава, приваблива особистість, у творчому доробку якої поєдналися глибоке коріння українського національного малярства і новітні досягнення європейського мистецтва. Пам’ять О. Новаківського вшановано створенням у Львові його меморіального музею-майстерні. Художньо-меморіальний музей був відкритий у віллі, в якій впродовж 1913–1935 років жив та працював славетний український митець.
Національний банк України, продовжуючи серію “Видатні особистості України”, уводить в обіг 28 лютого 2012 року пам’ятну монету номіналом 5 гривень, присвячену художнику, педагогові, одному з найвідоміших українських колористів – Олексі Харлампійовичу Новаківському (1872 – 1935), який заснував у Львові мистецьку школу.
Leave a Reply
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.