Мій край – це центр Землі
Усі великі дороги у житті людини починаються там, де вона зробила свої перші кроки, – починаються з рідного краю, з малої Батьківщини. Тому завданням кожного вчителя історії є виховання в учнів глибокого переконання важливості рідної домівки, рідної вулиці, села, міста.
З любові до малої Батьківщини проростає любов до великої України, формується громадянська позиція, почуття патріотизму.
Учитель повинен стати для вихованців прикладом у краєзнавчо – пошуковій роботі, спонукати учнів до вивчення історії рідного краю, дослідження невідомих сторінок історії Золочівщини, історії життя земляків, написання творчих робіт, створення стендів та музеїв краєзнавчого напряму.
Саме на цих завданнях сконцентрувався районний цільовий семінар учителів історії «Краєзнавчо – пошукова робота», який проведено 11 лютого 2014 року на базі Золочівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 імені Маркіяна Шашкевича під керівництвом Галини Петрівни Грицини – завідувача районного методичного кабінету управління з питань освіти, молоді та спорту Золочівської РДА.
Розпочинаючи роботу завідувач РМК нагадала учасникам семінару концептуальні засади вивчення історичного краєзнавства за словами відомого українського педагога, активного громадського і політичного діяча, Міністра освіти при уряді УНР, доктора соціології Празького університету Ничипора Григоріїва (псевдонім Григорій Наш): «Історію треба викладати так, щоб дитина з самого початку до самого кінця курсу відчувала, що вчить вона не про когось, а про себе, про своїх батьків, дідів, прадідів, про свій рід, що лишило слід у її сучасному житті, і так чи інакше завжди впливає на це життя…». Отож праця доктора соціології Ничипора Григоріїва «Про навчання дітей рідної історії» не втратила актуальності й у наш час.
Потужний початок семінару завдає тон усій роботі. За сприянням депутата Верховної Ради України Лідії Котеляк перед учителями історії виступив відомий учений – історик, доктор історичних наук, професор, академік АН ВШ України з 1998 р. Володимир Іванович Сергійчук із
презентацією новинок історичної літератури. Володимир Іванович захистив у 1982 році кандидатську дисертацію на тему «Народна армія на Україні в роки визвольної війни. 1648–1654 (організація, озброєння, забезпечення)», у 1992 році захистив докторську – «Українське козацьке військо в другій половині XVІ – середині XVІІ ст.»., на даний час – професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Досліджує проблеми історії України, зокрема українського козацтва, розселення українців у світі, національних меншин в Україні, діяльності ОУН-УПА, внеску українців у розвиток світової науки і культури, є автором численних публікацій у періодиці.
З метою підвищення рівня освіти, популяризації української історії, зокрема її знаменних сторінок та найвизначніших постатей нашого народу Лідія Котеляк уже втретє запрошує до вчительської громади науковця – дослідника В.І. Сергійчука і передає до фондів шкільних бібліотек історичні книги. До книжкових скарбничок учителів під час семінару були презентовані книги: «Іван Франко та митрополит Андрей Шептицький: мойсей українського народу», «Бесіди з Блаженнішим Любомиром Гузаром» та книги В.Сергійчука «Соборна пам’ять України. Календар – альманах 2014р.», «Український Крим».
Цільовий семінар – це обмін досвідом, це навчання для молодих педагогів, це певний крок у подоланні труднощів і стереотипів у роботі вчителя – дослідника з краєзнавчо-пошукової роботи, – саме на ці проблеми звернула увагу у своєму виступі керівник районного методичного об’єднання, учитель історії Золочівської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Тетяна Борисівна Тихонова, презентуючи краєзнавче видання «Солдати Перемоги» та самвидави «Сторінки історії ЗУНР», «Історія школи».
Цікаво представлено на семінарі краєзнавчо-пошукову, дослідницьку роботу учителем української мови та літератури Золочівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Оксаною Сергіївною Переймибідою «Літературна Золочівщина». Відомості про літераторів рідного краю стануть основою для проведення у школах району нетрадиційних бінарних уроків з історії і української літератури.
Особливим був виступ директора, учителя історії Любові Антонівни Лемішки з досвіду роботи шкільного краєзнавчого музею Словітської ЗОШ І-ІІІ ст., який діє з 2002 р. та зареєстрований у Книзі музеїв Львівської області. Глибоко вразили слова, які є гаслом кожного мешканця Словіти: «Тут центр Землі». Саме вони спонукають кожне маленьке і велике серденько битись в унісон з серцем рідного краю і серцем великої України. Кожен присутній у залі наочно бачив на презентованих слайдах багато зібраних місцевих реліквій, що знайшли своє місце у двох кімнатах шкільного музею.
На семінарі звітували про краєзнавчо – пошукову роботу в школах району учителі історії Глинянського освітнього округу: Уляна Василівна Кіндрат – учитель Глинянської ЗОШ І-ІІІ ст., Надія Михайлівна Куць – учитель Заставненського НВК, Василь Володимирович Балич – учитель Розвонянської ЗОШ І-ІІ ст. Уроки, змагання, презентації, участь у конкурсах та археологічних розкопках, екскурсії по рідному краю – ось перелік краєзнавчо – пошукової роботи вчителів та учнів.
На завершення семінару завідувач районного методичного кабінету Г.П. Грицина наголосила на важливості збереження історичної пам’яті краян, підкреслюючи, що великим прикладом у вивченні Золочівщини та написанні нарисів є Богдан Павлович Гуляк – учитель Шпиколоського НВК і Володимир Андрійович Сивак – учитель Золочівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1. Галина Петрівна запропонувала кожному учителю історії району разом з учнями долучитись до дослідницько-пошукової діяльності історії краю – складової історії України.
Тетяна Тихонова, керівник районного методичного об’єднання вчителів історії та правознавства
Leave a Reply
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.