День матері

Де?нь матері — міжнародне свято. Вперше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914. Після першої світової війни це свято почали відзначати у ШвеціїНорвегії,ДаніїНімеччиніЧехословаччині. В Україні офіційно відзначається щорічно, у другу неділю травня з 2000.


Історія свята
Передвісником Дня матері були весняні святкування у Давній Греції, присвячені матері усіх богів — Реї. Це їй, найбільше шанованій жінці-матері, влаштовували окремі святкування, їй належали найбільші почесті. Згодом, традиція вшанування жінки-матері потрапила до Англії. Там на початку 1600-их років, у четверту неділю Великого посту, святкували день вшанування матерів, що його називали «Неділею материнства». З поширенням християнства в Європі це святкування змінилося на вшанування «Матері Церкви». З часом воно сплелося з «Неділею материнства», і народ почав вшановувати обидва свята — і Церкви, і Матерів. У США вперше заговорили про святкування Дня матері в 1872 році.
У 1908 році у штаті Західна Вірджинія вперше організували День Матері. А в 1914 на клопотання Анни Джервіс (вона рано втратила матір і запропонувала, щоб люди разом вшановували і матір-неньку, і матір-Землю, і Матір Божу) Конгрес США встановив нове державне свято.

Символізм та пошанування матері
У вихованні велика роль відводиться матері, яка боролася за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам’ятали свою національну спадщину і походження.
Пошанування серед українців
Детальніше: Богородичний культ
В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім’ї. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина — матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.
Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Також, 1929 «Союз українок»зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Товариства «Просвіта»«Рідна школа»«Пласт», «Сокіл» та ін. організовували концерти, конференції, фестини по всій Східній Галичині[1]. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.
У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.

Офіційне свято України
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, міжнародної організації «Жіноча громада», Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України«Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99.


Релігійне підґрунтя
День Матері відзначається у другу неділю травня, що вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва і допомоги. У травні, коли природа Мати виряджає свою доню Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці й радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві і відзначають День Матері.
Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов’язано з ментальністю та суспільним ладом. Ще в давні часи князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва.

 

 

Джерело: http://uk.wikipedia.org

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply