Вікторина «Я та моє здоров’я»

Підготувала: Виговська І.В.

 

 

Скачати

Реклама
Скачати

Вікторина
«Я та моє здоров’я»
ПИТАННЯ ВІКТОРИНИ
Питання. Яку роботу виконує серце?
Відповідь.Людське серце — надзвичайно витривалий орган. Попри те що серце складає всього 1/215 частину маси тіла в чоловіків і 1/250 — у жінок і важить у середньому 220—300 г, кожну секунду воно,перекачує по судинах близько 70 мілілітрів крові, що відповідні 6 тисячам літрів за добу. За 70—72 роки життя серце перекачує 160 мільйонів літрів крові й здійснює при цьому роботу, що дорівнює роботі ескалатора, який піднімає електричку на вершину гори Еверест.
Питання. Чи є користь від позіхання?
Відповідь. Позіхання (глибокий затяжний вдих та короткий видих при широко відкритому роті) — це рефлекторний акт, що є ознакою втоми або нестачі кисню. Проте разом із проявом дискомфортної й стану позіхання виконує й захисну функцію для організму. Під час позіхання дихальні шляхи розширюються, лицьові й щелепні м’язи розслабляються, після чого наступає коротка пауза, під час якої весь організм відпочиває. Дослідження та експериментальні спостереження підтверджують., що позіхання допомагає втомленому організму (позіхають і люди, і тварини) довше перебувати в стані неспання.
Питання. Як правильно перенести на голові вантаж?
ВідповідьДослідження фізіологів доводять, що перенесення вантажу на голові — найбільш економне для людського організму. Переміщаючи вантаж з постійною швидкістю по горизонтальній поверхні  людина майже не здійснює роботи, окрім як на подолання сили тертя А щоб вона здійснювалася, треба або везти вантаж із прискоренням, або піднімати його. Останній варіант трапляється при ходьбі, коли корпус людини піднімається й опускається. Отже, основні сили витрачаються на підйом тіла та вантажу при кожному кроці. Голова при цьому піднімається й опускається з меншою вертикальною ампліту дою, аніж усе тіло. Причому ця особливість вироблялася еволюційним шляхом: мозок оберігався від струсу, тимчасом як ресорою слугував пружинячий хребет з подвійним вигином. Хоча, звісно ж, велику роль у справі перенесення вантажів на голові відіграє тренуваннн,що виробляє, окрім усього іншого, красиву й плавну ходу. Людям, котрі не знайомі із цим способом перенесення вантажів, такі експери­менти краще на собі не проводити.
Питання. Що відповідає за вічне життя?
Відповідь.Ученим вдалося з’ясувати, що продовження молодості безпосередньо пов’язане зі зменшенням калорійності харчування. Досліди, проведені з лабораторними тваринами, показали, що після того, як вони були переведені на знежирене харчування, що дозволило cкоротити щоденне споживання калорій на 30—50 %, тривалість жит­тя піддослідних екземплярів у середньому зросла на 50%. А це вже пряма вказівка на те, що дієта сприяє продовженню молодості. Відбу­вається це тому, що обмеження в калорійності призводить до активіза-ції гена сір2, який уповільнює роботу генів старіння. Своє відкриття учені спочатку перевірили, експериментуючи з культурою харчових дріжджів: подвоївши в геномі ген сір2, вони зуміли в 1,5 рази збільшити тривалість життя цієї культури. На наступному етапі дослідни­ки імплантували цей подвоєний ген у геном найпростішого черв’яка, який став справжнім довгожителем серед собі подібних, проживши 3 тижні замість 2 (звичайний життєвий цикл цих тварин).
Питання. Як утамувати спрагу?
Відповідь.Така найпростіша хімічна сполука, як вода, не має жод- ної поживної цінності. Однак саме вона є першоосновою життєдіяль- ності всіх мешканців Землі. Тому пити воду необхідно, причому бажано не менше 1,5 літра на день, а влітку й до 3 літрів.
Чи всяку воду можна й потрібно пити? Вибираючи між мінераль-ною та водопровідною водою, більшість із нас явно віддадуть перевагу першій. І не помиляться. Про чудодійні властивості природних джерел людство знало з давніх-давен. Таку воду як цілющий засіб призначали хворим ще лікарі стародавнього світу, Гіппократ і Пліній.
Природна столова вода гарна тим, що не має специфічного присма ку, добре вгамовує спрагу й водночас благотворно діє на організм.
Купуючи столову воду, слід пам’ятати, що на етикетці обов’язково мають бути посилання на наявність паспорта екологічної чистоти та і вказівка терміну придатності

Питання. Звідки беруться родимки?
Відповідь. Найпоширеніший   приклад   порушення   пігментації -шкіри — це звичайні родимки. Темний колір родимок обумовлений підвищеним   вмістом   пігментів,   які   утворюються   в   особливих клітинах — меланоцитах. Власне кажучи, родимки — це скупчення меланоцитів, які видно неозброєним оком завдяки великій концентрації в них пігменту.                                
У народі такі плямки прозвали «родимими», тобто «рідними», невипадково. Локалізація точкових вогнищ підвищеної пігментації шкіри часто успадковується. У середньому на тілі людини можна виявити від 9 до 15 родимок. Механізм успадковування таких «рідних відмітин» поки що мало вивчений.          
У період статевого дозрівання або під час вагітності на шкірі можуть з’являтися нові родимі плями, а ті, що вже існують, іноді збільшуються або темніють.
Питання. Що таке мелатонін і навіщо він нам потрібен? .
Відповідь. Мелатонін, відкритий американським дерматологов Аароном Лернером півстоліття назад, — одна з перших речовин, допомогою яких життя на Землі почали захищати від згубного впливу надлишку ультрафіолетових променів.
Питання. Які зміни в організмі людини виникають у горах?
Відповідь. Гори обдаровують людину здоров’ям, бадьорістю й незабутніми враженнями. Цілющість гірського повітря загальновідома:  у холодному повітрі менше хвороботворних мікробів, на 10—15% , більше кисню. Висока іонізація, характерна Для гірського повітря, стимулює окиснювально-відновні реакції в організмі, благотворно впливає на стан нервової та ендокринної систем. Короткочасне охолоджування сприяє посиленому виробленню гормонів, підвищує імунітет і знижує алергічні реакції організму.
Специфічні риси гірського клімату проявляються вже на висоті 500 метрів над рівнем моря, а порушення фізіологічних функції у людини спостерігаються, починаючи з висот 1,6—2,5км над рівнем моря. Висоту понад 2,5км медики розглядають уже як екстремальну зону. Розріджене повітря, низька температура, сильний вітер, сухість і підвищена сонячна радіація змінюють багато функцій організму спричинюють стрес.
.,•’•.’••’•-
Питання. Чому внаслідок стресу люди можуть посивіти?
Відповідь.Нормального забарвлення волоссю надає пігмент меланін, який виробляють клітини меланоцити. З роками ці клітини хоч і не вмирають, але перестають виробляти меланін. Як наслідок, волосся сіріє, ніби припадаючи «пилом». Коли меланоцити гинуть, во­лосся стає сніжно-білим. Але в цьому разі мова йде про раптове посивін­ня, приміром, унаслідок сильного потрясіння. Це явище в медицині відоме як «гостре нервове посивіння». Як у медичній, так і в худож­ній літературі описані випадки швидкого, навіть раптового посивіння внаслідок сильних нервових переживань. Іноді людина сивіє за якийсь час —”наприклад, через кілька тижнів, після того як сталося це пот­рясіння. Такі випадки не викликають особливого подиву, тимчасом як випадки раптового посивіння дотепер залишаються загадкою.
Питання. Чому суглоби «клацають»?
Відповідь. У ході досліджень учені з’ясували, що при розтягуван­ні суглоба збільшується об’єм суглобової сумки; тиск у ній падає. Це призводить до ефекту «закипання» рідини, унаслідок чого в ній з’являються бульбашки газу; Тиск продовжує надати в міру розтягу­вання суглобів, бульбашки лопаються, що й викликає характерний звук «клацання». Але виходу для газу немає, оскільки суглоб герме-тичний. Під час повернення суглоба в початкове положення газ зно­ву розчиняється в рідині. Повернення в початкове положення займає близько 15 хвилин. Суглоб має відпочити перед тим, як знову набуде здатності до «стрільби».
Питання. Чому ми плачемо від цибулі?
Відповідь. Американському хімікові Еріку Блоку вдалося виділити летючу речовину, яка є в цибулі й викликає сльози. Складність роботи полягала в тому, що ця речовина дуже нестійка, і для аналізу її до­водилося заморожувати. Речовина отримала назву «лакриматор» . Коли ми розрізаємо цибулину, виділяється лакриматор і подразнює слизову оболонку ока. Якщо цибулю перед чищенням заморожують, то активність лакриматора різко знижується. Отож, коли чистять цибулю, змочують або її, або ніж водою. У цьому разі лакриматор розчиняється у воді й майже не виділяється в повітря, а з наших очей не течуть сльози.
Питання. Як впливають різні поля (електричне, магнітне, електромагнітне тощо) на людину?
Відповідь.Відносно слабке статичне електричне поле на людину, мабуть, не впливає жодним чином. Усі ми живемо в електричному полі Землі (точніше, системи «Земля — іоносфера»), яке дорівнює приблизно 100 В/м. Під час грози сила цього поля збільшується в десятки разів. У сильному електричному полі може виникати іонізація повітря, яка, загалом беручи, шкідлива для здоров’я людини. Можливі також і електричні розряди (наприклад блискавка), які можуть
навіть убити.                                                                                           
З приводу дії магнітного поля на організм людини відомо небагато. Учені вважають, що віднрсно сильні магнітні поля помітної дії на організм не спричинюють. Тому ЯМР-томографія (ЯМР – ядерний магнітний резонанс) є абсолютно нешкідливим, адже магнітне поле в сучасних томографах сягає 1—2 Тесла. Це приблизно в 30000 разів більше; ніж магнітне поле Землі, в якому всі ми живемо (0,7 гауса).
Зі слабкими полями ситуація складніша. Існують експерименти  щодо утримання тварин (мишей) у «магнітному вакуумі». За допо­могою феромагнітних екранів зовнішні магнітні поля послаблювали приблизно в 1000 разів. У ході досліджень було з’ясовано, що в магніт- ному вакуумі популяція мишей вироджується через кілька поколінь. Тим часом популяція, яка жила в такому самому боксі, але з алюмінію (що не екранує магнітного поля Землі), чудово розвивалася.
Сильні змінні магнітні поля становлять значну небезпеку для здоров’я. Такі поля індукують вихровий струм у тілі людини, що може  призвести до серйозних ускладнень і навіть до смерті.
Що стосується високочастотних електромагнітних полів, то надзвичайно небезпечні, оскільки викликають локальний перегрів, внутрішніх органів та частин тіла. Наприклад, СВЧ-випромінювання,, з довжиною хвилі близько 3 ~-10 сантиметрів шкідливо діє на очі. Унас лідок дії СВЧ-випромінювання на організм можливі серйозні.розлади здоров’я й значно зростає ризик виникнення онкологічних захворю- вань. Тому існують жорсткі санітарні норми на граничний рівень потужності ВЧ- та СВЧ-випромінювання в різних частотних діапазонах.
Питання. Як телевізор впливає на нервову систему людини?
Відповідь.У телевізорі зображення формується з кадрів, які змінюються з певною частотою, причому кожний кадр складається з певної кількості рядків. Відомо, що око починає розрізняти миготіння кадрів), починаючи з частоти 41 Гц (при яскравості джерела білого ко льору ЗО кд/м2). Тому частота зміни кадрів має бути вищою. У телемовленні кожен кадр передається за два-поля, одне з яких містите усі непарні рядки, а друге — усі парні рядки. У світі діють в основному, два стандарти телевізійної розгортки: європейський на 625 рядків при 25 кадрах за секунду та американський на 525 рядків при ЗО кадрах за секунду. При цьому використовується черезрядна розгортка з двома полями в кадрі. Ці стандарти технічно й економічно виправдані,  проте вони достатні лише для передачі зображень із крупним планом. При передачі зображень, що містять дрібні деталі, їхня чіткість різко падає.
До того ж, у черезрядному растрі з двома полями в кадрі з’являються міжрядкові миготіння, обумовлені різною яскравістю Світіння рядків послідовно відтворюваних полів.    
Перегляд телевізора сильно втомлює нервову систему, особливо при низькій якості зображення, оскільки різноманітні миготіння сприй­маються підсвідомістю Так званий «зелений» стандарт безпечного телемовлення передбачає розгортку при частоті не менше 90 кадрів за секунду. Іншою причиною дії на нервову систему є шум генератора ряд­кової розгортки телевізора. Ця частота складає близько 16 кГц (межа чутності для людини), проте при тривалій дії викликає втомлення.
Питання. Як впливає на здоров’я стільниковий телефон?
Відповідь,Випромінювання стільникового телефону впливають на здоров’я — із цим твердженням погоджуються майже всі фахівці. Су­перечки викликає лише оцінка ступеня цього впливу.
Проблема окреслилася задовго до появи першої слухавки. Вплив радіохвиль на людину почали вивчати невдовзі після появи перших могутніх радіопередавачів і особливо після-створення радіолокаторів. Тоді був зафіксований і перший трагічний випадок: помилково технік опинився біля антени могутнього радіолокатора, безпосередньо в полі її випромінювання. Попри те, що він відчув лише «слабкий подих ледь теплого вітерцю», врятувати його не вдалося. Справа в тому, що навіть смертельні рівні радіовипромінювання людина майже не відчуває. Що вже говорити про малі дози, які характеризуються нетепловою дією на організм!
На час появи перших стільникових телефонів потужності елек­тромагнітного випромінювання, допустимі для людини, були вже добре вивчені. Був прийнятий і об’єктивно вимірюваний показник дії радіопристроїв на організм —сар , який характеризує питому по­тужність Поглинання випромінювання м’якими тканинами людини, зокрема її мозком. Чим меншим є сар, тим безпечніший радіопристрій. Гранично допустима норма для мобільних телефонів складає 1,6 Вт/кг.
Дію стільникових телефонів досліджували на моделях людини, які імітували будову ЇЇ скелета там яких тканин, тепло- та електрофізичні параметри (теплоємність, тепло- та електропровідність, діелектричну проникність тощо). На математичних моделях вивчали дію цілком на тіло та на окремі органи, кров і навіть клітини.
Експерименти проводили на різних живих організмах (черв’яках, мишах, жабах) та на людях (добровольцях).
У ході досліджень було з’ясовано, що радіовипромінювання здатне змінювати структуру білка в черв’яка й викликати збої в роботі серця жаби; тимчасово й зовсім не набагато підвищувати артеріальний тиск у людини, а також викликати в неї відчуття запаморочення та сон­ливість; погіршувати пам’ять у щурів, але водночас покращувати інтелектуальні здібності в людини тощо; Загалом, результати незрідка були суперечливі. Відчутного впливу на організм виявити не вдалося, але не вдалося довести й зворотне.
Шкідливого впливу не виявили й епідеміологи, які намагалися встановити зв’язок між діючим радіовипромінюванням та виникне ням тих чи інших захворювань. Захворювання деяких зі спостережу­ваних людей можна було б списати на стільниковий телефон, але число таких випадків не виходило за межі звичайної статистичної погріш­ності. Цілком імовірно, що-цей вплив може виявитися через якийсь час і різні люди схильні до нього різною мірою.
Стільниковим телефрном не можна користуватися хворим на епілеп­сію та схильним до цієї хвороби — випромінювання стільникової слу­хавки може спровокувати епілептичний припадок. Електромагнітне поле (за експериментами над тваринами) дуже небезпечне для емб­ріона, особливо на стадії формування нервової системи, — вагітним чне варто користуватися стільниковим телефоном. Учені настійно ре­комендують відмовитися від стільникового телефону людям, котрі Страждають нервовими захворюваннями, зниженням розумової та фі-зичної активності, розладами пам’яті й сну.
Дзвінок по стільниковому телефону може створити загрозу здоров’ю й життю людини навіть у лікарні, де використовується чутливе елект­ронне устаткування. Не слід забувати про небезпеку й тим, хто змуше­ний користуватися імплантованими кардіостимуляторами та іншими імплантованими пристроями. Випромінювання стільникових теле­фонів порушують нормальне функціонування близько третини таких пристроїв. Стільникові, телефони здатні порушувати роботу й деяких типів слухових апаратів.
Слід зазначити, що багато з наведених тут відомостей містяться в інс­трукціях з використання стільникових телефонів. І якщо Не нехтувати ними, телефон не завдаватиме жодної шкоди.
Питання. У приміщенні, де багато людей, спгає задушливо. Із чим це пов’язано — з надміром вуглекислого газу чи з нестачею кисню?
Відповідь. Це пов’язано з надміром вуглекислого газу. При диханні поглинається стільки ж молекул кисню, скільки виділяється вугле-кислого газу. Вуглекислого газу в атмосфері набагато менше, ніж кис­ню, тому, коли концентрація вуглекислого газу збільшується в кілька разів, концентрація кисню знижується на долю відсотка.
Питання. У Середній Азії жителі ходять у важких халатах. Чому? Чи не краще в цьому кліматі носити легкий одяг?
Відповідь. Ні, не краще. У сухому кліматі людина літніє, і вода швидко випаровується. А води в Середній Азії не так багато. Крім того, швидке випаровування та споживання великої кількості води створює низку фізіологічних труднощів.
Питання. Чому шкіра людини червоніє і під час спеки, і на морозі?
Відповідь. На морозі кров приливає до судин, які розташовані біля поверхні шкіри. Організм іде на це, незважаючи на тепловтрати, щоб уберегти шкіру від обмороження. Тим часом шкіра припиняє червоніти на морозі за критичних ситуацій, коли треба рятувати від холоду хоча б життєво важливі органи. Під час спеки віддача тепла є природною потребою організму. Розширення підшкірних судин — один зі спо­собів терморегуляції, разом із виділенням поту та іншими реакціями.
Питання. Не рекомендується збирати ягоди, гриби, лікарські рос­лини поблизу залізниці та шосейних доріг. Чим це пояс­нюється?
Відповідь. Навколишнє середовище поблизу залізниці та шосейних доріг дуже забруднене. У повітрі й грунті міститься багато компонен­тів вихлопних газів, палива, кіптяви. Рослини й гриби поглинають і накопичують ці шкідливі для людини речовини. Споживання таких грибів і рослин може викликати отруєння.

Питання. До яких фахівців треба звернутися людині за допомогою при появі набряків?
Відповідь. Набряки найчастіше з’являються при порушенні діяльності серця або Нирок, їхня причина — недостатнє виведення рідини з організму. При тяжкій серцевій або гострій нирковій недо­статності зростає об’єм плазми й крові, підвищується кількість між­клітинної рідини. Захворювання серця лікує кардіолог, захворювання нирок — уролог. Набряки, що виникли при механічних пошкоджен­нях, вимагають відвідин травматолога.

Питання. Загальновідомо, для чого приймають антибіотики, — щоб убити хвороботворні мікроорганізми. Проте ліку­вання антибіотиками може мати й несприятливі на­слідки. Які ці наслідки та з чим вони пов’язані?

Відповідь. Антибіотики — це речовини, які специфічно діють на життєдіяльність бактерій, але не впливають на процеси в клітинах ядерних організмів (тварин, рослин, грибів тощо). Розуміння цієї властивості полегшує складанню переліку несприятливих наслідків застосування антибіотиків. Використання антибіотиків може різко скоротити кількість корисних мікроорганізмів у кишечнику. Бага­то антибіотиків уповільнюють обмін речовин у мітохондріях (через схожість цих органоїдів та бактерій). Часто антибіотики мають, побіч- ну дію, наприклад можуть бути токсичними для організму людини. Будучи чужорідними для організму речовинами, антибіотики мо­жуть викликати алергічну реакцію. У ряді випадків з антибіотиків в організмі людини утворюються речовини, які важко виводяться. Продукти розпаду загиблих від антибіотиків бактерій незрідка ток­сичні для людини. На цьому тлі можуть загострюватися різноманітні хронічні хвороби.

Be the first to comment

Leave a Reply