Підготувала Бартошик Л.М.
Скачати у форматі word
|
І ГЕНІЇ КОХАЮТЬ…
(Літературно-музична композиція, присвячена Т.Шевченку)
Геній, здається, уже тим геній, що різко виривається з нашого часового простору у височінь. Інколи настільки високо, що ми уже бачимо у ньому геніальності більше, аніж людського. Але ж ці генії у грудях носили людське серце, яке тріпотіло, боліло, завмирало на вістрях часу та емоцій.
А кохання, з властивими тільки йому чарами, полонило ті серця, змушуючи їх радіти і страждати, співати і плакати.
Кого ж кохали генії? Як кохали? Адже це з їх болю ткалися шедеври. Одної миті хризантеми Ховало квітку білу-білу
Раптовість кинула до ніг… Під листя затіні легкі. І на трампліні вічна тема— Воно б сховало і навіки, Згори, мов сальто, у мені. Якби не цей раптовий сплеск, Життя, самітнє і дозріле, Мов трепет ніжний чоловіка. Пройшовши заметіль років, Який у мить якусь воскрес.
Сьогодні дамо воскреснути тим “білим-білим квітам кохання” у долі Тараса Шевченка. Які жінки кохали поета, кого кохав він, молодий, вродливий, що підкорював собі аристократичні салони; звичайних жінок робив мадоннами.
Оксан ка. Оксаночка, Оксана Коваленко……… — сусідська дівчинка, найтепліший і
найсвітліший промінчик його сирітського дитинства. _
Панночка Гусиковська, юна полячка, що зуміла побачити у чужинцеві- кріпакові небуденну душу.
Молитви Варвари Рєпніної, мрійливої і мудрої княжни, мабуть, вистеляли стежину поета у вічність.
У чудових” очах Ганни Закревської поплив світ Тарасових мрій. Але вона, теж не байдужа до Шевченка, уже дружина іншого.
Сорок років — це ще………. ой! -…. – як мало для людини. Але коли за плечима 10
літ ув’язнення, тоді сивіють скроні, навіть очі, залишається весняною лише душа.
Проте стати бодай на краєчок чужої душі не завжди ймовірно, не вдалося це і Катерині Піуновій, молодій актрисі,” яка розбудила у Шевченка плесо почуттів – чистих”! гарних.
Вродлива Ликера ІІолусмакова… Навколо цього імені стільки суперечок, розмов, звинувачень. Саме Ликері судилося стати найбільшим розчаруванням поета. Розкаяна, вона приходить із” далекої Росії лише до мертвого” Тараса, залишаючись біля його могили до своїх останніх днів.
Та скільки б не стрічалося жінок на життєвому обрії поета, у сни до кінця його життя приходить мадонною лише Оксана.
- Читець Г.
Чи рік, чи вік… і хто тебе прирік На цю самотність, котру не здолати? Хиріє мозок в колі недорік, А серце вбралось у мовчання лати. Роки — мов у ярмї старі воли. Серед вершин похмура днина чахне. А в грудях щось обірветься, коли Від хмар Вкраїною запахне.
- Читеиь 2:
На чорнім тлі— блакитне слово, Як голка, голе. Нитки — даль. Таке трагічне ваше соло, Така важка оця печаль, Боків, років засохлі квіти И волошки голосу у млі, Мов воскресали нині звідти. Де зимували долі ті.
СорокалітяійТ.Шевченко:
Я….. поет.
Я— Шевченко. Є пісня у серці моєму, Н едоспі вана п іс н я, Що ляже у інші серця. Що на гімни обернеться, Стане рядками поеми. Що ніколи не згине. Ніколи не дійде кінця… … Покохайте її, Ту, що я покохати не зміг, Поцілуйте її,
Ту, яку я не зміг цілувати. Яповіюся прахом,_ Щоб впасти коханій до ніг.
Я совою злечу,
Аби пісню про біль проспівати, Я не мав того часу, у котрий Кохають жінок, Я не вмів цілувати, Розмазавши вірші губами…
І немає коханої -…… “
Десь вона там, межи тьми… Я не маю дружини…. У мене немає синів…
А нащадки мої…… –
То пісні мої, тужні та дужі.
Я… — поет.
Я -… один…
|
Звучить пісня “Оксано, Оксано…
Оксано, Оксано, я чую твій голос, Що вітер мені з України приніс. Я чую, як шепче потоптаний колос, І очі ці бачу, наповнені сліз.
Оксано, Оксано, давно не стрічались. Ще прийде той час — і ми стрінемось знов. Коханою була і нею зосталась Навіки, ти щастя моє і любов.
Виходить Оксана — красива чорнява, дівчина. Проходить повз Тараса.
♦ Тарас:
Ти з’явилась, як я уявляв, Із буденним життям ти мене розлучила. Світ устами твоїми мені промовляв. І дивився на мене твоїми очима. В тому світі була доброта. Та, якої не можна людині не мати,— Наливалися бронзовим сонцем жита, А в житах наливалися полум’ям маки. Найбагряніший мак принесу, Закосичу твоє непокірне волосся.
Ти далеко. Хвилини оті Не тому я згадав, Щоб для тебе ожити. Я задумався просто, Як часто в житті
Не хоче нам: щастя: в реалі служити.
♦ Шевченко вплітає їй квітку в косу, і вона йде. Сідає, опускаючи
голову на коліна. На сцені з’являються двоє дітей: дівчинка у віночку і хлопчик:
Тарасик: Ти у вінку — найкраща за всіх панянок на світі. А я тобі ще й чобітки справлю із срібними підківками. Оксанка: Срібними?
Тарасик: І з золотими дзвіночками в закаблуках. Оксан їси: Ще ні в кого таких не було. Тарасик: А в тебе будуть. Оксанка: За що ж справимо? ^
Тарасик: Одіб’ємося від злиднів, тоді й усе буде. І по дзвіночках угадаю -…………….. ти
йдеш.
Оксанка: Я без тебе — нікуди. Тарасик: А як до пана покличуть? Оксанка: Не піду! Хоч убий — не піду. Тарасик: А я і не віддам тебе нікому/
Оксанка; А як закують?.. МІЙ вінок тоді до тебе приплине Тарасик; Оксанко, не кажи цього. Може, й річки туди не буде. Оксанка: Докотиться через гори, байраки, долини.
- Шевченко:
М и вкупочці колись росли, Маленькими собі лишились. А матері на нас дивились Та говорили, що колись Одружимо їх. Не вгадали. Старі зарані повмирали, А ми малими розіишлись Та вже не сходились ніколи.
- Гра на скрипці.
- Шевченко-юнак сидить на лавці.
Ядзя: Вгадаєш, хто? {підбігає до Тараса, затуляючи долонями його очі). Тарас: Якщо це долі сон… Ядзя: Це сон!
Тарас: То ти — моя сирітська доля.
Твої долоні — лагідні, як льон, І голосу твого ласкавий тон Пливе, мов жайвір, над журбою поля. О, як тебе я нетерпляче ждав. Ядзя: Так нетерпляче, аж заснув на лаві. Тарас: Не гнівайся, замріявся — згадав Краї свої… Чого б я лиш не дав, щоб знов туди!.. Ядзя:А я? О Боже правий…
Тарасе, прошу, в ті свої краї Мене не клич — шкода твоєї мрії. Я тільки тут… Усі думки мої… Тарас: Та не такі тут, Ядзю, солов’ї.
А там — лящать! — Поки не зазоріє, Там Україна, Ядзю. Там я жив…
Тарас поривається йти. Тарас: Я мушу йти… Спасибі і прости… Ядзя: За що?
Тарас: За все! Голубко, прощавай.
Ведуть мене… Все далі рідний край. Ядзя: А я?
Тарас: І ти!.. Спасибі і прости…
Кохана, серце… Ядзя: Голубе, це ж ти?!
Голубка плаче, ти ж мене любив. Тарас: Любив^ голубко, плакав, умирав. Крізь тебе я на волю визирав.
У княжім домі панночка бліда Жар серця нишком в вірші вилива, Листок долоньки свічку затсляє. Про що вона? Чого їй так болить Далекий хтось, “хто під ружжом гуляє”?
- Читець II.
їй, панночці б, — та суджений панич. Зітхання соловейка у альтанці… У княжім домі, в домі Рєпніних,
Невже нікого, вартого в обранці?! ♦ Читець III
Як вірна подруга пришила… Твоєю стала б я сестрою, 1 в Придніпровський рідний край Листи б од тебе одсилала, Я берегла, б твої пісні, Щоо чорний вітер Кос-Аралу Не спопеляв даремно дні. |
Нащо тобі за стіни кам’яні, По вікна тюрем лячно заглядати? До Бога правди криком днем при дні За Україну в’ярмлену волати?! Молилася. При свічці. При сльозі. При сонці й місяці. При серця світлі. Варвара: Шевченко зайняв місце в моєму серці. Я часто думала про нього, бажала йому добра, прагнула сама творити добро для нього… Побачивши його раз великим, я хотіла, щоб великим він був завжди, хотіла бачити його незмінно святим і променистим, щоб він поширював істину силою свого незрівнянного таланту. Я бажала, щоб усе це робилося через мене. Вернути б час. і я, Варвара, Сумна, задумана княжна, Я б утекла з Яготина Аж за Урал, де, наче хмара. Пісок підводивсь над тобою, Де цар кривавою рукою Вершив безбожнії діла. Я б у задушливу казарму
- Читець І.
Душі з небес благословенній Дано любить, терпіть, страждать. І дар приречений, натхнення, Дано сльозами поливать. Ви розумієте це слово! Для вас я радо відложив Життя буденного окови. Священнодіяв я і знову, І сльози в звуки перелив. Ваш добрий ангел надлетів, Обвіяв крилами і снами. І тихозграйними річами З душею чудо сотворив.
Звучить пісня “Летить галка через балку”.
Сорокалітній Шевченко.
Якби зустрілися ми знову, Чи ти злякалася б, чи ні?
Якеє тихеє ти слово Тоді промовила б мені? Ніякого, І не пізнала б. А, може, б потім нагадала, Сказавши: “Снилося дурній”. А я зрадів би, моє диво! Моя ти доле чорнобрива! Якби побачив, нагадав Веселеє та молодеє Колишнє лишенько лихеє. Я заридав би, заридав! І помоливсь, що правдивим., А сном лукавим розійшлось. Слізьми-водою розлилось Колишнєє святеє диво.
- Звучить пісня “Очі. ви чарівно глибокі…”
- На сцену виходить Ганна Закревська і сорокалітній Шевченко читає їй вірш.
… А ти, доле! А ти, мій покою! Моє свято чорнобриве.
І досі меж ними Тихо, пишно походжаєш? І тими очима, Аж чорними — голубими, ‘Г досі чаруєш
Людські душі? Чи ще й досі
Дивуються всує на стан гнучкий?
Свято моє!
Сдинеє свято!
Як оступлять тебе, доле,
Діточки-дівчата
И защебечуть по своєму
Доброму звичаю,
Може, яка і про мене
Скаже яке лихо.
Усміхнися, моє серце.
Тихесенько-тихо,
Щоб ніхто і не побачив…
Та й більше нічого.
А я, доленько, в неволі
Помолюся Богу.
Ганна Закревська:
А сьогоденню не на гнів Я дорожу минулим часом. Вчорашніх днів не відречусь, Хай в явних помилках і окритих, На помилках я гірко вчуся, Щоб у житті їх не робити. Вчорашній день у сивині — Його вінчала мудрість срібна. Кому, не знаю, а мені І дорогий він, і потрібний.
4 Входить Катерина Шумова, розповідаючи:
Це було 1857 року. В одній із звичайних вистав, у якій я була зайнята, в антракті “перед водевілем наш антрепренер прийшов за лаштунки з якоюсь незнайомою людиною… і показав йому наше устаткування сцени. Цей незнайомий був великий український поет Тарас Шевченко. Була йому
представлена 1 я. Я зробила перед Тарасом Григоровичем реверанс ………………………….. він
подав мені руку, очі його пильно, ласкаво дивилися на мене. Він посміхнувся і сказав:
— Вами я завжди милуюся, коли бачу вас на сцені.
Під гримом я почервоніла до вух. У збентеженні я щось пробурмотіла, не знаючи, що мені казати, щоб висловити йому своє задоволення, свою радість із приводу знайомства з ним.
Але чому все так склалося далі?… Не знаю…
- Різко схоплюється за голову і в пориві читає вірш:
А можна так: усе нараз забути
І починати заново себе і кожну мить?
Я повторила б все,
Тільки о я Вас хотіла оминути,
Бо лиш згадаю — серце заболить.
Я повторила б все: людей,
Громи і тишу,
Я повторила”о пам’ять від і до… Як повторяти му, Куточок серця лишу — Хай буде соловейкам на гніздо.
- Звучить пісня “Віє вітер, віє буйний.,..”.
Читець Ш.
Вечірній промінь залили
Усе рясне, живородяще… Роками зболена душа Завжди надіється на краще – На щедрий ранок, на тепло, Оксана:
На чисте, чисте джерело, На вічність праведного світу.
На зустріч, приязню зігріту,
Сорокалітній Шевченко:
Моя ти любо! Мій ти друже! Не ймуть нам віри без хреста, Не ймуть нам віри без попа Раби, невольники, недужі!
……………… Мій ти друже,
Моя ти любо! Не хрестись І не кленись, і не молись Нікому в світі! Збрешуть люде, І візантійський Саваоф Одурить! Не одурить Бог, Карать і миловать не буде: Ми не раби його — ми люде! Моя ти любо! Усміхнись І вольную святую душу Іруку вольную, мій друже, Подай мені….
Ликера:
Буває, в вечірню годину, Як сонце зайде і як роси Упадуть на свіжі покоси, Як склоняться квіти в долину, Як вітром похилиться колос,— Здається, що чую твій голос, Здається, що чую те слово, Як квітка пахуча, пещена. Вернися, мій милий, до мене, А жити почнемо наново; Як срібло, так слово те ллється. “Вернися, вернися, вернися!”
Сорокалітній Шевченко: ♦
Куди не ступлю, не піду, Тебе я всюди бачу — Чи тут, чи там, Чи там — чи тут — З очей тебе не трачу. І навіть, навіть в тихім сні Мені ти вічно снишся, То йдеш зі мною і пісні Співаєш, то смієшся.
Я — Оксана, вічна твоя рана, Та мені зв’язали руки люди.
Журна вишня в золотих роях, “Хай страждає,— кажуть,—треба”.
Я твоя надія і омана, Хай у ньому сльози доспівають
Іскра нероздмухана твоя. В ненависть, в покару, у вогні,
Я тебе чекала роки й роки, І мене, знеславлену, пускають,
Райдугу снувала з рукава. Щоб ридали вірші по мені.
На твої задумані мороки, Я — Оксана, вічна твоя рана ,
На твої огрознені слова. Журна вишня в золотих роях,
Я б тобі схилилася на груди, Я твоя надія і омана,
Замість терну розсівала мак, Іскра нероздмухана твоя.
Оксана якусь хвидлю мовчить, потім каже:
Настане ніч, і прийде сон, А сонце буде за горою… Когось
покарано вогнем, Мене покарано любов’ю.
Ні підвестись, ні полетіть — Врочисті дзвони звідусюди!
І цілий світ — твоє ім’я — Мені чи всім належить людям? Новий
хай оживає світ,
Моєю споєний любов’ю,
Хай так цвіте усе довкруг,
Як я тривожусь за тобою.
♦ Оксана виходить, не відриваючи погляду від Шевченка
Сорокалітній Шевченко:
Я важко жив. Мені було Не до розваг у світі цьому, Де так сплелось добро і зло,
♦ |
Як світло й тьма в відлунні грому. Та не лишилося мені Образ на тебе, земле мила, За спалені в засланні дні, За тупістю підтяті крила. Не жовч по світі розіллю — Твої вітри вдихну з любов’ю, І кину зерна у ріллю, І напою її снагою.
♦ Вечір закінчується піснею “Думи мої, думи мої.. “.
* У композиції використано фрагменти поезій Ганни Віч ар, Миколи Руденка, Богдана Стельмаха, Петра Скунщ, Тараса Шевченка та ін.
Leave a Reply
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.