До 210-ліття Маркіяна Шашкевича

 

Завантажити (DOCX, 17KB)

1 слайд. Світоч Галицької землі у творах митців.

Ідеї та діяльність Маркіяна  Шашкевича і його побратимів мали значний резонанс, як в Галичині, так і поза її межами. Вони стимулювали пробудження національної свідомості багатьох поколінь українського народу, надихали на самовіддану працю на ниві національного відродження, окриляли творчість багатьох українських письменників, художників, композиторів, учених та здобули всенародне визнання.

 

2 слайд. На жаль, не збереглось жодного прижиттєвого портрета Маркіяна Шашкевича. Втім залишились усні описи його сучасників і за ними та фотографіями сина Володимира портрет Шашкевича намалював спершу Микола Івасюк, а на столітній ювілей у 1911 році – художник Іван Труш.

Відомий портрет «Будителя»  Івана Івановича Труша вважають найбільш автентичним, і тому він належить до найдорогоцінніших регалій Галичини. Сьогодні місце знаходження портрета невідоме.

 

  1. 4. 5 слайди. Маркіян Шашкевич став натхненником для майстрів графіки, живопису та скульптури.

У своїх творах його відображали такі відомі митці як: Євген Безніско, Роман Коваль, Костянтин Музика, Ярослав Омелян, Ярослав  Мацелюх, Іван Гаврилів, Володимир Довбенюк, Дмитро Крвавич, Микола Посікіра та інші.

 

6 слайд. Чимало впізнаваних для нас  портретів Маркіяна Шашкевича  на жаль з невідомим авторством.

 

7 слайд. Переглядаючи ряд творів можна провести ланцюжок змін у відображенні зовнішності Маркіяна.

 

8 слайд. Майстри, при написанні портретів поета, передавали свої враження та своє бачення визначної особистості.

 

  1. 10. 11. 12 слайди. Багато портретів Будителя збереглися до сьогодення, як ілюстративний матеріал різних літературних видань: журналів, збірників наукових праць, альманахів, ювілейних пам’яток, бібліографічних записів, тощо.
  2. 14. 15 слайди. Чимало митців зображали не тільки самого Маркіяна Шашкевича, але й усіх діячів «Руської трійці».

 

  1. 17 слайди. Портрети Маркіяна стали візитівкою музеїв Просвітителя.

 

18 слайд. Визначне місце постать Шашкевича займає у творах скульпторів. Митці зуміли передати всю важливу роль Маркіяна через рельєфи, меморіальні дошки, погруддя та пам’ятники великому поету, педагогу, просвітителю…

На вшанування пам’яті поета у 1944 році йому споруджено пам’ятник у Канаді в м. Вінніпег.

У 1959 році в селі Підлисся, Золочівського району, було відкрито літературно-меморіальний музей, а в 1962 році на подвір’ї музею встановлено бронзове погруддя Маркіяна Шашкевича авторства Дмитра Крвавича.

 

19 слайд. У 1990 році поряд з Святодухівською башнею, у Львові, на вулиці Коперника був відкритий пам’ятник Маркіяну Семеновичу Шашкевичу. Автори пам’ятника скульптор Дмитро Крвавич, архітектор Михайло Федик і Микола Посікіра.

На центральній площі міста Золочева, у 1993 році, також відкрито пам’ятник Маркіяну, авторами якого є уже відомі нам скульптор Дмитро Крвавич та архітектор Михайло Федик.

 

20 слайд. У травні 2005 року встановлено пам’ятник на подвір’ї Бродівського педагогічного коледжу. Скульптор Віталій Рожик.

А 2011 року, до 200-ої річниці Маркіяна Шашкевича було вирізьблено та вмонтовано дерев’яний рельєф у Золочівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2 ім. М. Шашкевича. Автор роботи Василь Стець.

 

21 слайд. Того ж року відкрито меморіальну дошку «Руській трійці» на стіні Львівської наукової бібліотеки.

У 2012 році у сквері позаду Національного медичного університету в центрі Івано-Франківська  урочисто відкрили пам’ятник діячам «Руської трійці» – Якову Головацькому, Маркіяну Шашкевичу та Івану Вагилевичу.

 

22 слайд.  Талановита молодь Золочівщини по-своєму відображає Просвітителя.

15 вересня 2019 року в Золочеві відбувся перший фестиваль “ШАШКЕВИЧ Fest”. На логотипі якого ми бачимо портрет Маркіяна в сучасній інтерпретації.

А з нагоди 210 річниці уродин Маркіяна Шашкевича, учениця Золочівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2 ім. М. Шашкевича Ольга Скіп написала портрет  «Натхненний Шашкевич».

 

23 слайд. Тож, не даймо собі забути про пам’ять будителя Галичини, генія, просвітителя, педагога, поета, отця Маркіяна Шашкевича, адже це так важливо для нас і для майбутніх поколінь.