Як не втратити свій шанс стати студентом: відповіді на актуальні питання

Представник Міносвіти і проректор університету Шевченка відповіли на найбільш хвилюючі питання абітурієнтів.

Хвилі зарахування, що стартують 1 серпня, – найбільш довгоочікуваний момент вступної кампанії. Близько 655 тисяч українських абітурієнтів чекають однієї з найбільш важливих новин у своєму житті, повідомляє Сегодня. Рейтингові списки вступників на 99% вже сформовані, тому абітурієнти вже сьогодні можуть оцінити свої шанси на зарахування на сайті інформаційної системи “Конкурс” (www.vstup.info). Але все ж важливих питань, які хвилюють майбутніх студентів, залишилося чимало. На найактуальніші з них відповіли заступник начальника Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Микола Фоменко та проректор Київського національного університету ім. Т. Шевченка Володимир Бугров.

“Розкажіть докладно, що таке хвилі зарахування? Як я можу з допомогою рейтингу розрахувати свої шанси на вступ? Якщо я проходжу в першій хвилі в якийсь ВНЗ і подаю туди оригінали документів, то Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДЕБО) автоматично виключить мене з інших чотирьох ВНЗ, де лежать копії моїх документів?”

У четвер, 1 серпня, до 12:00 всі ВНЗ оприлюднять перший список рекомендованих до зарахування абітурієнтів. Рекомендованих буде стільки, скільки навчальним закладам належить набрати на бюджет. До 4 серпня включно ці абітурієнти повинні донести до ВНЗ оригінали документів, щоб підтвердити своє бажання там вчитися. Цей період називається першою хвилею зарахування. Оскільки майже всі вступники подавали документи в кілька навчальних закладів, то часто трапляється, що в ці чотири дні не всі приносять оригінали у той чи інший ВНЗ. Тому тих, хто цього не зробив, викреслюють з першого списку. Вже 5 серпня, не пізніше 12:00, ВНЗ опублікують другий список, в якому звільнені місця займуть наступні в рейтингу вступники. Відповідно, починається друга хвиля зарахування. Проходить вона точно так само, як і перша. Але у рекомендованих є вже тільки три дні на те, щоб донести оригінали – до 7 серпня включно. Ну а 8-го стартує третя хвиля, яка триватиме по 10-е. І тільки 11-го числа ВНЗ оприлюднять остаточний список зарахованих на бюджет студентів. Проте варто відзначити, що другої і третьої хвиль може і не бути, якщо під час першої всі рекомендовані до зарахування принесуть оригінали документів.

Щоб правильно розрахувати свої шанси на вступ під час хвиль, абітурієнту слід самостійно і дуже уважно контролювати свою конкурсну ситуацію: регулярно перевіряти рейтингові списки на сайті ВНЗ або в системі “Конкурс”. У кожному списку рекомендованих необхідно виділити кількість бюджетних місць – тоді стає ясно, вдасться пройти по першій хвилі чи ні.

Чудово, якщо абітурієнта “хоче” саме той ВНЗ, де він найбільше хоче вчитися. Але частенько буває так, що в першій хвилі абітурієнта рекомендують у непріоритетних для нього ВНЗ. Виникає питання: відразу ж нести туди оригінали або, може, ризикнути і дочекатися наступної хвилі, розраховуючи отримати рекомендацію від бажаного ВНЗ? 

По-перше, точно не потрібно поспішати відвозити оригінали документів. Краще поспостерігати за ситуацією два-три дні і зрозуміти, скільки осіб принесуть свої оригінали документів в ці дні. Можливо, практично всі це зроблять, а цілком можливо, що, навпаки, – майже ніхто. По-друге, слід реально оцінити свої шанси, зіставивши кількість бюджетних місць і те, як далеко ви знаходитесь від останнього рекомендованого абітурієнта. І по-третє: подивіться, скільки людей ще під час прийому документів принесли оригінали. Враховуючи всі ці чинники, вже 4-го числа Ви зможете зрозуміти, варто ризикувати чи ні.

Якщо абітурієнт поступив до ВНЗ в першій хвилі і подав туди оригінали документів, то ЄДЕБО не виключить цього абітурієнта автоматично з рейтингових списків інших ВНЗ, де лежать копії документів. Анулюється тільки рекомендація до зарахування на бюджет, якщо оригінали не подані. Після 11 серпня можна сміливо йти в будь-який ВНЗ, де залишилися копії документів, і вільно заявляти про своє бажання вчитися за контрактом. Виключити себе з рейтингу абітурієнт може, тільки якщо забере з ВНЗ свої документи.

“Чи може ВНЗ почати другу хвилю зарахування з якихось причин раніше встановленого терміну?”

Ні. ВНЗ зобов’язані чітко дотримуватися встановленого Умовами прийому графіка зарахування абітурієнтів.

“Якщо я після першої хвилі приніс оригінали документів до ВНЗ, в якому не дуже хочу вчитися, а під час другої хвилі дізнався, що вступив до найкращого ВНЗ, чи може перший ВНЗ відмовити віддавати мені оригінали, щоб я переніс їх до іншого навчального закладу?”

Ні, поки не опублікований остаточний список зарахованих на бюджет студентів, ВНЗ зобов’язаний видати оригінали документів на першу вимогу абітурієнта. У разі відмови телефонуйте на гарячу лінію МОН – (44) 481-32-15.

“Якщо в період подачі документів я віднесла до ВНЗ оригінали, то в разі зарахування мені потрібно повторно їхати до ВНЗ і писати заяву або мене зарахують автоматично?”

Для зарахування до ВНЗ присутність абітурієнта необов’язкова. Але тільки якщо при цьому в приймальні комісії лежать всі необхідні оригінали документів. Якщо у вас все справи йдуть саме так, то можете не приїжджати до навчального закладу. Якщо ж ще щось потрібно донести, то все-таки доведеться це зробити. Так що про всяк випадок передзвоніть до приймальної комісії і поцікавтеся, чи все у вас в порядку з документами.

Приносити документи до ВНЗ треба особисто. У деяких випадках приймальна комісія може дозволити принести документи абітурієнта особі, на якого виписана відповідна довіреність, завірена нотаріально.

“Якщо я не встигну подати оригінали документів до ВНЗ під час першої хвилі, то я взагалі втрачу шанс стати студентом цього ВНЗ?”

У такому випадку зберігається можливість вступити до цього ВНЗ на контрактну форму навчання.

“Я подала документи в два ВНЗ – пріоритетний і другорядний. Приміром, я дізналася, що мене зарахували в першій хвилі на другорядний ВНЗ, але в пріоритетному в першу хвилю я не потрапила. Я не несу оригінали на другорядний ВНЗ, сподіваючись, що все-таки потраплю на бюджет у 2-й або в 3-й хвилі в бажаний ВНЗ. У результаті виявляється, що в пріоритетний ВНЗ я не вступила і на другорядний оригінали почнуть акредитувати. Виходить, обидва університети для мене втрачені? “

Ні, не втрачені. Є шанс вступити до того ВНЗ, де вас рекомендували до зарахування, на контракт. Головне – встигнути до 25 серпня.

 

http://www.segodnya.ua

Be the first to comment

Leave a Reply