Які зміни очікують випускників шкіл у 2012 році

 

Про нововведення майбутнього зовнішнього незалежного оцінювання, вступної компанії 2012 року та реформу вітчизняної системи освіти розповів міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник

 

 

 

Які зміни чекають випускників в майбутньому році?

Якихось радикальних змін в системі освіти не плануємо. Зокрема, збережеться право здавати п’ять тестів ЗНО безкоштовно, звичайно, можна подавати на апеляцію тим, хто хворів, а також через інші поважні причини. Ті, хто будуть вступати, зможуть подавати сертифікати ЗНО будь-якого року, при цьому можна буде вибрати сертифікати з кращими результатами. Наприклад, якщо ви проходили тестування в 2008 році, а потім пересклали у 2010 році, є можливість принести сертифікат з кращими балами.

 

Єдина відмінність – через Євро-2012 тестування проводитиметься трохи раніше. Але з цього приводу не варто хвилюватися. До 25 травня школи завершать навчальний процес, а тестування ми сплануємо таким чином, щоб всі встигли його пройти до початку чемпіонату.

 

Діти-пільговики можуть розраховувати на преференції при вступі до вишів?

Згідно з чинним законодавством, кожен рік Міносвіти готує й удосконалює умови прийому до вищих навчальних закладів. Цього року вони виглядають наступним чином. По кожному з тестів, а їх має бути не менше трьох – українська мова та література і два на вибір, випускник має набрати не менше 124 балів. Це стосується як звичайних абітурієнтів, так і пільговиків: постраждалих від катастрофи на ЧАЕС, дітей-сиріт, дітей з сімей загиблих шахтарів, міліціонерів і т.д. Далі ці діти мають право на позаконкурсне зарахування до вузу. І, звичайно, у них має бути пристойний атестат.

Можу додати, що цього року ми абсолютно всі олімпіади чітко розділили за напрямками фахової підготовки на бакалавраті. Тобто якщо ви переможець олімпіади з хімії, біології чи математики, то бали будуть додаватися тільки в тому випадку, якщо ви вступаєте на медичний, фармацевтичний або біологічний факультет. Не можна виграти олімпіаду з математики та розраховувати на додаткові бали при вступі на міжнародне право.

Всього зараз проводиться 19 олімпіад, у тому числі чотири нові. Останні ми ввели тільки у минулому навчальному році після 16 років забуття. Це олімпіади з екології, астрономії, російської мови та літератури. Той учасник олімпіади, який доходить до четвертого, заключного етапу й отримує диплом першого ступеня, отримує додатково 50 балів, другого ступеня – 40 і третього – 30 балів.

Ситуацію з наявністю підручників в російськомовних школах вже вирішено?

Я вам особисто обіцяю, що всі підручники будуть надруковані до Дня незалежності України, а до першого вересня їх розвезуть по школах. У рамках держбюджету всі замовлення, які надійшли до нас, ми виконаємо. На сьогоднішній день вже надруковані підручники з української мови та літератури, хімії, фізики та всесвітньої літератури. Усього підручники розраховані на 320 тисяч учнів.

Єдина відмінність від минулого року полягає в тому, що ми дозволили директорам та вчителям шкіл самостійно визначати, якою мовою вони хочуть замовити підручники. Це необхідно, щоб уникнути смішних випадків, коли, скажімо, в Луганську область, в російськомовні школи ми привозимо українські підручники з фізики та хімії. Звичайно, вони не хочуть їх навіть розпаковувати, а потім батьки змушені все купувати за свої гроші. Тому, приміром, Черкаська область замовила підручники, чітко порахувавши, скільки їм потрібно українських, а скільки – російських.

 

Чим обернеться для дітей реформа застарілої вітчизняної системи освіти?

Основне, що чекає учнів – це новий стандарт освіти. Без нього ми ніколи не піднімемо на високий рівень якість навчання в Україні. Новий стандарт створений, зокрема, для початкової школи. Тепер діти будуть вчити іноземну мову з першого класу в ігровій формі. Природознавство буде викладатися не як заучування термінів, а як усвідомлення себе в єдності з природою. Також з другого класу вводиться інформатика та щоденний урок з фізкультури для того щоб діти рухались. Він буде проводитися без секундоміра й оцінювання. Більше не потрібно враховувати, хто швидше пробіг і далі стрибнув. Кожна дитина обов’язково має бути мінімум годину в день на повітрі.

Зміни не могли не торкнутися і виховання дітей дошкільного віку. У минулому році ми провели «хрестовий похід» за повернення дитячих садків державі. Звичайно, не все вдалося зробити, але за 10 місяців минулого року ми повернули 420 дошкільних дитячих установ.

Багато питань було про об’єднання українських вузів. Для чого це потрібно?

Мета зрозуміла – це підвищення якості вищої освіти. Ми почали проводити укрупнення університетів. Поки ця програма проходить на добровільній основі. Наприклад, у Кривому Розі вже об’єдналися університети. Скоро ми побачимо, що в цьому місті з’явиться один з найпотужніших навчальних закладів країни. У Львові теж об’єдналися два університети. З них взяли приклад у Луганську, Донецьку, Києві, Полтаві, Чернігові. Але в кожному окремому випадку потрібно аналізувати ситуацію, адже може вийти, що об’єднання недоцільне.

На вимогу Президента, ми розробили програму “Відкритий світ”, яка виступає як національний пріоритет. Вона передбачає створення електронного контенту, підключення шкіл до Інтернету, тобто комп’ютеризацію та інформатизацію навчання.

Також спільно з ученими і роботодавцями ми розробили програму для навчання “універсального майстра”. Тут навчають не окремим навичкам, а комплексно. Це фактично новий стандарт зварювальника, який об’єднує декілька схожих професій. Таким чином, ми отримаємо людину з універсальною професією “оздоблювальні роботи”. Таких людей охоче беруть до себе роботодавці.

До слова, цього року ми збільшили держзамовлення на всі інженерні спеціальності. Більш того, з наступного року ми підвищимо стипендію для цієї спеціальності. Адже в нашій країні критично не вистачає інженерів. Якщо наші кадри будуть складатися тільки з юристів, менеджерів та економістів, нам доведеться дуже нелегко. Не дарма Ангела Меркель сказала, що наше майбутнє залежить від інженерів.

За матеріалами: Известия в Украине

http://osvita.ua

Be the first to comment

Leave a Reply