Виховна робота з елементами краєзнавчого аспекту

Ось і закінчився І-семестр 2021-2022 навчального року. Дотримуючись того, що нове можна пізнавати не забуваючи давно пережитого, у першому семестрі вдалось поєднати власну любов до української літератури і краєзнавства у виховній роботі.

Досліджуючи життєпис Маркіяна Шашкевича, до проведення виховної години 5 листопада, було ознайомлено учнів із краєзнавчою літературою Львівського дослідника Василя Лаби із серії “Історія сіл та літописи парафій Львівщини” (запропоновано села Золочівщини – Ушня, Шпиколоси, Ясенівці). Вдалось провести паралелі із дослідженими подіями і роками життя Шашкевича.

Ось кілька цікавих фактів: Шашкевич пережив 7 епідемій: 4 -віспи та дизентерії, 2 – моровиці і 1-епідемію холери. Уже в роки його життя проводились вакцинації і заохочували до них саме священики. Уже за його життя, перед епідемією холери у 1831 році церковною владою священикам було вперше дозволено проводити профілактичні бесіди зрозумілою для населення мовою – українською.

Священики очолювали шкільний комітет, проводили агітацію по залученні дітей до навчання у тодішніх парафіяльних, а згодом у тривіальних школах, катехизували, інспектували іспити, звітували.

А з книги отця Филимона Тарнавського”Спогади” дізнались, що чимало священиків, які були у тісних стосунках з Шашкевичем вдома розмовляли саме українською. Це також стосувалось і близьких та далеких родичів. Ось як він це описує: « Мої мама і бабуня у 1836 не знали української мови. Однак рух Шашкевича вже мав вплив на багато родин. Наприклад у отця Юстина Тарнавського з Підлисся розмовною була уже українська мова, бо його тесть був у добрих відносинах з о.Маркіяном. Серед його оточення той рух був уже добре помітним, тому і мої родичі до 1842 уже вільно спілкувались українською, бо мати Маркіяна, була сестрою моєї прабабці». (Тут варто згадати, що отець Филимон Тарнавський був близьким родичем і Кирила Трильовського).

Вдалось також додати елементів краєзнавства і до виховної години присвяченої пам’яті жертв голодомору, проведеної 24 листопада, на якій діти переглянули фільм “Роскажи бабусю про голодомор”, проаналізували проблему голодомору висвітлену у літературі (Василь Барка “Жовтий князь”, Світлана Талан “Розколоте небо”, Сергій Дяченко “Жах”), дізнались про атентат нашого земляка Миколи Лемика у радянському консульстві у Львові.

GDE Помилка: Помилка при завантаженні файлу - При необхідності виключіть перевірку помилок (404:Not Found)

Завантажити https://docs.google.com/presentation/d/1peIFyJVGIIqsGNrteijKeBUrqT_Ghndb/edit?usp=sharing&ouid=111708798264179164625&rtpof=true&sd=true

Поділитись у соцмережах:

Коментарі із Facebook