Поради для батьків

Інформацію підготувала соціальний педагог школи Смолінська Оксана Федорівна

Поради батькамШановні батьки!
Здоров’я дитини – найбільше щастя для батьків. Але, на жаль, все більше і більше підлітків починають вживати тютюн, алкоголь і наркотики (далі ПАР – психоактивні речовини). Дані моніторингу і соціологічні опитування свідчать про низький ступінь ураженості загальноосвітніх шкіл Львівської області наркоманією, про високу якість організації профілактичної роботи. Але за статистикою основний вік першого знайомства з наркотичними засобами припадає на 11-14 років (41 %) і 15-17 років (51 %): в основному це куріння марихуани і гашишу, вживання інгалянтів, споживання алкоголю разом з медикаментами.

Основні причини:
– цікавість (завдяки відомим висловам не надто розумних людей: «Все треба спробувати!»);
– бажання бути схожим на «крутого хлопця», на старшого авторитетного товариша, часто особистий приклад батьків і т. д.;
– бажання бути «поганим» у відповідь на постійний тиск з боку батьків: «Роби так, будь хорошим». Це може бути і способом привернути до себе увагу;
– неробство, відсутність будь-яких занять або обов’язків, в результаті – експерименти від нудьги.
ЗАДУМАЙТЕСЬ:
– доглянута, вчасно нагодована, дбайливо одягнена дитина може бути внутрішньо самотньою, психологічно бездоглядною, оскільки до її настрою, переживань, інтересів нікому немає діла.
– ми так боїмося, щоб наші діти не наробили помилок у житті, що не помічаємо, що по суті справи, не даємо їм жити. Ми топчемо і порушуємо їхні права, дані їм від народження, а потім дивуємося їх інфантильності, несамостійності, тому, що страх життя переважає у них над страхом смерті.
– обмежена у своїй активності дитина не набуває власного життєвого досвіду, не переконується особисто в тому, які дії розумні, а які ні; що можна робити, а чого слід уникати.
Як при будь-якій хворобі, при дотриманні певних профілактичних заходів можна вберегти дитину від споживання тютюну, алкоголю та наркотиків. Звичайно, не всі представлені нижче способи легко втілюються, але в сукупності вони дають реальний позитивний результат.
КІЛЬКА ПРАВИЛ, ЯКІ ДОЗВОЛЯЮТЬ ЗАПОБІГТИ СПОЖИВАННЮ ПАР ВАШОЮ ДИТИНОЮ:
1. Спілкуйтеся один з одним
Спілкування – основна людська потреба, особливо для батьків і дітей. Відсутність спілкування з вами змушує дитину звертатися до інших людей, які могли б з нею поговорити. Але хто вони і що порадять Вашій дитині? Пам’ятайте про це, намагайтеся бути ініціатором відвертого, відкритого спілкування зі своєю дитиною.
2. Вислуховуйте один одного
Уміння слухати – основа ефективного спілкування, але робити це не так легко, як може здатися з боку. Уміння слухати означає:
– бути уважним до дитини;
– вислуховувати її точку зору;
– приділяти увагу поглядам і почуттям дитини, не сперечаючись з нею;
– не треба наполягати, щоб дитина вислуховувала і приймала ваші уявлення про що-небудь. Важливо знати, чим саме зайнята ваша дитина. Іноді зовнішня відсутність будь-яких не бажаних дій приховує за собою шкідливе заняття. Наприклад, підліток поводиться тихо, не грубить, не пропускає уроків. Ну, а чим він займається? Адже діти, які вживають наркотичні речовини і є «тихими» на відміну від тих, хто вживає алкоголь. Слідкуйте за тим, яким тоном ви відповідаєте на питання дитини. Ваш тон «говорить» не менш ясно, ніж ваші слова. Він не повинен бути глузливим або поблажливим. Заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, демонструйте вашу зацікавленість у тому, що вона вам розповідає. Наприклад, запитуйте: «А що було далі?» або «Розкажи мені про це…» або «Що ти про це думаєш?»
3. Ставте себе на її місце
Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто і ніколи не переживав. Було б непогано показати, що ви усвідомлюєте, наскільки йому складно. Домовтеся, що він може звернутися до вас у будь-який момент, коли йому це дійсно необхідно. Головне, щоб дитина відчувала, що вам завжди цікаво, що з ним відбувається. Якщо Вам вдасться стати своїй дитині другом, ви будете найщасливішими батьками!
4. Проводьте час разом
Дуже важливо, коли батьки вміють разом займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати з дитиною спільне дозвілля або вашу спільну діяльність. Це необов’язково має бути щось особливе. Нехай це буде похід в кіно, на стадіон, на риболовлю, за грибами чи просто спільний перегляд телевізійних передач. Для дитини важливо мати інтереси, які будуть найдієвішим засобом захисту від тютюну, алкоголю та наркотиків. Підтримуючи її захоплення, ви робите дуже важливий крок у попередженні від вживання шкідливих речовин.
5. Дружіть з друзями дитини
Дуже часто дитина вперше пробує ПАР в колі друзів. Часом друзі роблять величезний вплив на вчинки вашої дитини. Вона може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов’язків, до школи і так далі. Крім того: в цьому віці дуже велика тяга до різного роду експериментів. Діти пробують курити, пити. У багатьох в майбутньому це може стати звичкою. Тому важливо в цей період – постаратися взяти участь в організації дозвілля друзів своєї дитини, тобто їх теж залучити до занять спортом або творчістю, навіть шляхом внесення грошової плати за таких хлопців, якщо вони з неблагополучних сімей. Таким чином, ви надасте допомогу не лише іншим дітям, але в першу чергу – своїй дитині.
6. Пам’ятайте, що ваша дитина унікальна
Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущою, особливою і потрібною. Ви можете допомогти своїй дитині розвинути позитивні якості і надалі спиратися на них. Коли дитина відчуває, що досягла чогось, і ви радієте її досягненням, підвищується рівень її самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж вживання наркотиків. Уявіть, що буде з вами, якщо до вас 37 разів на добу будуть звертатися в наказовому тоні, 42 рази – в моралізуючому, 50 – в обвинувачувальному? Цифри не перебільшені: такі вони в середньому у батьків, діти яких мають найбільші шанси стати невротиками і психопатами. Дитині потрібен відпочинок від наказів, розпоряджень, умовлянь, похвал, осуду. Потрібен відпочинок і від яких би то не було впливів та звернень! Потрібно час від часу розпоряджатися собою повністю – тобто потрібна своя частка свободи. Без неї – задихнеться дух.
7. Подавайте приклад
Алкоголь, тютюн і медичні препарати використовуються багатьма людьми. Звичайно, вживання будь-якої з вищевказаної речовини законне, але тут дуже важливий батьківський приклад. Батьківська пристрасть до алкоголю і задекларована заборона на нього для дітей дає привід звинуватити вас у нещирості, у «подвійній моралі». Пам’ятайте, що ваше вживання, так званих, «дозволених» психоактивних речовин відкриває двері дітям і для «заборонених» речовин. Недосконалі, ми не можемо виростити досконалих дітей. Ну не можемо, не буває цього – і з вами не буде, якщо ви прагнете до ідеалу в дитині, а не в собі!
ПОРАДИ:
Коли людині не підходить клімат, вона починає хворіти. Психологічний клімат у сім’ї для дитини ще важливіший. Якщо такий клімат стає нестерпним для дитини, діватися їй нікуди: не піде з дому, батьків не замінить… Тендітна нестійка психіка дитини не витримує: вона зривається в депресію, вуличну тусовку, алкоголь, наркотики. Тому, навіть дитина далека від ідеалу і зовсім не схожа на Вас, БУДЬТЕ МУДРІ:
– коли скандал уже розгорівся, зумійте зупинитися, змусьте себе замовкнути – навіть якщо Ви тисячу разів праві. Бійтеся! У стані афекту дитина вкрай імпульсивний. Та агресія, яку вона виявляє по відношенню до Вас, обернеться проти неї самої. Будь який гострий предмет, який потрапив під руку, ліки у Вашій аптечці – все це стане реально небезпечним, загрозою її життю;
– не кричіть, не розпускайтесь. Адже дитина дійсно може подумати, ЩО ВИ ЇЇ НЕНАВИДИТЕ. Вона буде в розпачі, а Ви, глухими від власного крику, її крику про допомогу не почуєте.
– похваліть свою дитини з ранку, і якомога раніше, і як можна доступніше, тепліше! Не бійтеся і не скупіться, навіть якщо власний настрій нікуди (до речі це і засіб його поліпшити!) не годиться. Ваше добре слово, обійми, поцілунок, ласкавий погляд – душевна піджива на весь довгий і важкий день, не забудьте! І на ніч – не відсилайте в пітьму без живого знака живої любові.
Симптоми вживання наркотиківСимптоми вживання підлітками наркотичних речовин
Визначити, вживає ваша дитина наркотики чи ні, складно, особливо якщо дитина зробила це в перший раз або вживає наркотики періодично. Важливо зробити правильні висновки і враховувати, що деякі ознаки можуть з’являтися абсолютно з іншої причини. І все ж варто насторожитися, якщо проявляються:
Фізіологічні ознаки:
– блідість або почервоніння шкіри;
– розширені або звужені зіниці, почервонілі або мутні очі;
– незв’язне, уповільнене або прискорене мовлення;
– втрата апетиту, схуднення або надмірне вживання їжі;
– хронічний кашель;
– погана координація рухів (похитування або спотикання);
– різкі скачки артеріального тиску;
– розлад шлунково-кишкового тракту.
Поведінкові ознаки:
1. безпричинне збудження, млявість;
2. наростаюча байдужість до всього, погіршення пам’яті та уваги;
3. відлучення з дому, прогули в школі з незрозумілих причин;
4. труднощі в зосередженні на чомусь конкретному;
5. безсоння або сонливість;
6. хвороблива реакція на критику, часта і різка зміна настрою;
7. уникнення спілкування з людьми, з якими раніше були близькі;
8. зниження успішності в школі;
9. постійні прохання дати грошей;
10. пропажа з будинку цінних речей;
11. часті телефонні дзвінки, використання жаргону, секретні розмови;
12. самоізоляція, відхід від участі в справах, які раніше були цікаві;
13. часта брехня, спритність, облудність;
14. уникнення відповідей на прямі запитання, схильність складати небилиці;
15. неохайність зовнішнього вигляду.
Очевидні ознаки:
– сліди від уколів (особливо на венах), порізи, синці;
– папірці і грошові купюри, згорнуті в трубочки;
– закопчені ложки, фольга;
– капсули, пухирці, бляшані банки;
– пачки ліків снодійної або заспокійливої дії;
– цигарки в пачках з-під сигарет.
Що робити, якщо це сталося – ваша дитина вживає наркотики?
Зберіть максимум інформації. Ось три напрямки, за якими вам потрібно з’ясувати все якомога точніше, повніше:
– все про прийом наркотиків вашою дитиною: що приймав, скільки, як часто, з якими наслідками, ступінь тяги, усвідомлення або не усвідомлення небезпеки;
– все про те середовище або компанію, де дитина виявилася втягнутою в наркотичну залежність;
– все про те, де можна отримати пораду, консультацію, допомогу, підтримку.
Ні в якому разі не лайте, не погрожуйте, не бийте. Біда, яка стала горем для вас і всієї сім’ї, поправима. Але виправити ситуацію можна, тільки якщо ви поставитеся до неї спокійно і обдумано, так само, як ви раніше ставилися до інших неприємностей.
Менше говоріть – більше робіть. Бесіди, які мають повчальний характер, містять погрози, обіцянки «посадити» дитину, «здати» її в лікарню, швидко стають для неї звичними, виробляють байдужість до своєї поведінки.
Не допускайте самолікування. Категорично чиніть опір, якщо підліток захоче займатися самолікуванням, використовуючи для цього медикаменти, рекомендовані кимось з його оточення.
Якщо ви припускаєте, що дитина систематично вживає алкоголь, наркотики, потрібно, не гаючи часу, звернутися до психіатра – нарколога.
Не погіршуйте ситуацію криком і погрозами. Бережіть власні сили, вони вам ще знадобляться. Тим більше, що виплеском емоцій домогтися чогось буде складно. Уявіть собі, як ви б себе вели, коли ваша дитина захворіла другою важкою хворобою. У такій ситуації нікому би не прийшло в голову принижувати і ображати її тільки за те, що вона хвора. Не вважайте, що син або дочка стали наркоманами тільки через власну розбещеність, коріння хвороби можуть перебувати набагато глибше.
Якщо стан здоров’я або поведінка дитини свідчать, що вона приймає наркотики регулярно, значить, прийшов час рішучих дій.
Не намагайтеся боротися наодинці, не робіть з цієї хвороби сімейної таємниці, зверніться за допомогою до фахівців, зобов’язаних допомогти Вам.

 

Поділитись матеріалом у соціальних мережах:
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Коментарі із Facebook

Коментарі

Залишіть коментар